Tantrum dieťaťa, dieťa plače, dieťa vzdoruje

Rev, plač, hádzanie sa o zem a iné vzdorovité prejavy dieťaťa nás vedia poriadne rozhodiť. Navyše, tantrum si zvyčajne deti vedia perfektne načasovať a spustia plač v tej najnevhodnejšej situácii. Keď šoférujete, ste na nákupe, v reštaurácii či na návšteve.

 

Ste zahanbení a plačúce dieťa chcete čo najrýchlejšie utíšiť. Častokrát výhražkami alebo trestom. Výsledok je väčšinou taký, že dieťa začne vyvádzať ešte viac! Čo teda v záchvatoch zúrivosti dieťaťa robiť?

Emócie dieťaťa

Deti majú rovnaké emócie ako my, mnohokrát ich však nevedia kontrolovať. Nevedia dať svoju frustráciu najavo v primeranej miere. Najdôležitejšie, čo rodič musí urobiť, je zachovať chladnú hlavu. Tantrum, alebo záchvat vzdoru je pre dieťa aj pre rodiča veľmi stresujúca situácia. Jeden z nich však musí zachovať pokoj. Treba zakročiť kľudne, ale rozhodne!

Nesmieme zabúdať, že tá malichernosť, kvôli ktorej dieťa plače, je pre neho veľmi dôležitá. Preto musíme prejaviť pochopenie k jeho prežívaniu. Deti potrebujú vedieť, že je ok, keď sú samy sebou. Ak vycítia, že sme sklamaní z ich správania, je veľká šanca, že v budúcnosti budú svoje emócie v sebe potláčať. Na druhej strane, naše rozhodnutie musí byť pevné, dieťa si takto nemôže vydobíjať, čo chce. Tantrum by sa potom stal pre dieťa nástrojom, ako si dosiahnuť svoje.

Prečo dieťa plače?

Ak sa chceme naučiť, ako tantrum zvládať, musíme mu najskôr porozumieť. Poďme sa teda pozrieť na dôvody, kvôli ktorým dieťa spustí plač.

1. Je hladné, unavené či choré

Ak ste si istí, že hlad je skrytá príčina plaču vášho dieťaťa, pripravte mu jedlo tak rýchlo ako to ide. Rýchly snack môže odvrátiť katastrofu, berte si preto so sebou vždy niečo malé na zjedenie.

Ak je dieťa unavené alebo choré, nechajte ho v kľude, hovorte menej a tichým hlasom, pripravte mu rýchlo miesto, kde si môže pospať.

2. Prejavuje hnev alebo frustráciu

V tomto prípade dieťa zúri, ak sa cíti bezmocné. Skúste prísť na koreň veci, ktorá ho hnevá. Všímajte si situácie, ktoré tantrum vyvolajú. Môže mať pocit, že ho nepočúvate. Ak sa potrebujete s niekým porozprávať alebo si vybaviť telefonát, venujte mu dostatok pozornosti potom. Častým spúšťačom týchto záchvatov je, keď dieťa nemá možnosť podieľať sa na plánovaní svojho programu. Ak mu plánujete pestrý program na celý deň, nečudujte sa, že prejavuje vzdor. Naháňanie sa z jednej aktivity do druhej je stresujúce pre každého. Hovorte mu preto dopredu všetko, čo sa bude diať. Koľko zostanete vonku na ihrisku, kam pôjdete potom a prečo. Aby bolo dieťa pripravené, keď budete chcieť, aby ukončilo svoju aktivitu.

Zaveďte rutinu – rovnakú postupnosť činností, ktoré dieťa robí pravidelne. Najmä ráno a večer. Ak dieťa vzdoruje ísť do postele, skúste urobiť kompromis v tom, čo chce, aby zostalo kľudné. Večer býva kritický pre množstvo rodičov. Jeden zo spôsobov, ako dieťaťu navodiť lepšiu náladu, je rozprávať sa s ním o pekných veciach, ktoré zažilo v ten deň. Urobte z toho pravidlo, snažte sa, aby večerná rutina bola pre dieťa potešením.

3. Testuje svoje limity

V tomto prípade zostaňte kľudní a pokojným hlasom mu povedzte, že rozumiete, prečo sa hnevá. Ale bolo povedané pravidlo, ktoré sa musí dodržať. Stojte si za svojím slovom!

Základné pravidlá pri tantrume:

Nezasahujte fyzicky! Snažte sa dieťa upokojiť svojim kľudným a rozvážnym stanoviskom.

Nevyhrážajte sa trestom! Spomeňte si, pomohlo vám to niekedy? Takto len vystupňujete frustráciu a pridáte o jeden dôvod na plač viac.

Nehádajte sa s ním! Nemôžete vyhrať nad niekým, kto rozmýšla iracionálne.

Nerobte si z neho srandu! Posmievanie sa od vás naučí a neskôr sa bude smiať z prejavu emócií druhých ľudí.

Neriešte tantrum na verejnosti! Pokiaľ je to možné, odveďte ho na tiché miesto (prázdna miestosť, toalety), kde sa môžete porozprávať sami. Vyhnite sa pohľadom cudzích ľudí. Tak pomôžete aj sebe zostať v kľude.

Plánujte dopredu! Ak viete, že prichádza situácia, v ktorej dieťa často spustí plač, pripravte ho na to. Napríklad, ak dieťa zvykne plakať v obchode kvôli hračke, ktorú si chce kúpiť, povedzte mu popredu, čo si z obchodu vybrať môže a čo nie.

Pamätajte na hlavné motto zvládania tantrumov: Buďte pokojní, ale neoblomní!

Držíme palce 🙂

Zdroj: Tim Seldin – How to raise an amazing child | Foto: flickr.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.