Na sociálnych sieťach už nejaký čas koluje zoznam pravidiel, ktorý by sa mal stať povinným čítaním. Špeciálne pre všetkých nedočkavcov, ktorí sa nevedia dočkať čerstvého bábätka a mamičky po návrate z pôrodnice v období šestonedelia. 

Odporúčania v podobe siedmich pravidiel vypracovala istá pôrodná asistentka v Británií (naozaj ich odporučila nalepiť na vchodové dvere bytu) a s veľkým úspechom sa šíria ďalej. Stojí v nich, ako sa má správať každá návšteva, ktorej matka dovolí narušiť intimitu popôrodného zbližovania u nej doma.

Dobrá rada nad zlato

1/ Prineste so sebou iba lásku a dobré želania – to, čo sa odohráva za dverami, nechajte tam vonku. Baktérie nechajte vonku tiež – umyte si ruky!

2/ Skráťte návštevu na 15 minút – pretože aj blízka rodina a priatelia dokážu obrať čerstvú mamičku o energiu. Ak ste prišli pomôcť, pomáhajte, nezaťažujte mamičku prázdnymi rečami.

3/ Prineste mamičke jedlo – ale neplánujte zostať, aby ste ho spoločne zjedli.

4/ Najskôr pozdravte súrodencov (ak v rodine sú) – a potom ich poproste, aby vám ukázali bábätko.

5/ Pomôžte mamičke so staršími deťmi – zoberte ich do parku, do vedľajšej izby, zahrajte sa s nimi – doprajte mamičke pokoj a kľud s novorodencom. Bábätko ju v danej chvíli unaví menej ako staršie deti, ktorým treba vymýšľať program.

6/ Položte otázku: “Môžem pred odchodom spraviť ešte niečo užitočné? Pozametať podlahu, vyniesť smeti, umyť riad?”

7/ Prichádzate bez ohlásenia? Ak vaša návšteva nie je životne dôležitá, radšej sa vopred ohláste. Zavolajte alebo pošlite správu.

A na záver: Veľmi si ceníme vašu ohľaduplnosť v čase, kedy sa rodinka “dáva do normálu.” Doprajte im teraz viac priestoru, viac času. Avšak príďte opäť! Vaša pomoc a podpora sa im po čase určite zíde.

Zdroj: www.imgur.com | Foto: www.pexels.com, www.flickr.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk