Čakáte bábätko? Blahoželáme! Máte neskutočnú radosť, nejasné obavy a hlavne tisíce otázok. Veď nasledujúce týždne a mesiace pôjde doslova o život. Ako to bude prebiehať? Čo budete cítiť, čo máte presne robiť, čo vás a bábätko čaká? Ako sa vlastne stane ten úžasný zázrak a z hluku buniek vznikne celkom nový človiečik? Na tieto a aj iné otázky vám odpovieme v nasledujúcej sérii článkov.

Prvý trimester trvá od 1. týždňa do konca 12. týždňa. Pre úspešné donosenie a zdravie dieťatka má zásadný význam. Práve teraz je nutná najvyššia opatrnosť a zodpovednosť.

pre zdravie budúceho bábätka je 1. trimester najdôležitejší

Počas tehotenstva už nikdy nebude tak dôležité dávať na vznikajúce bábätko pozor. Pre väčšinu mamičiek je to najnáročnejšie obdobie plné stresu, neistoty a nepríjemných stavov. Čo sa presne deje?

Ako rastie bábätko v brušku?

Prvá fáza tehotenstva je naozaj fascinujúca! Udeje sa toľko úžasných vecí za tak krátky čas. Prečítajte si to mesiac po mesiaci…

1.      Mesiac (1.-4. týždeň)

Tehotenstvo začína splynutím vajíčka a spermie. Následne sa oplodnené vajíčko začne deliť. Na 4. deň je počet vzniknutých buniek 16 a zárodok vstupuje do maternice, kde sa uhniezdi. Do konca 1. týždňa tehotenstva je začatá  tzv. diferenciácia buniek – začínajú vznikať bunky určené pre konkrétne časti telíčka. Na 16. deň od počatia vznikajú oči a srdiečko. Srdiečko začína biť na konci 3. týždňa. Je ešte nedokonalé, tvarom pripomína rúrku s žilovým a tepnovým koncom. Bábätko pripomína žubrienku – je rozdelené na 3 časti (hlava, trup, nohy). Je 0,36mm – 1mm dlhé.

Bábätko v 4. týždni tehotenstva

2.      Mesiac (5.-8.týždeň)

Bábätku sa už formujú ručičky, nožičky a uši. Do 6. týždňa je vytvorená kostra – zatiaľ len na báze chrupavky a zárodky niektorých ďalších vnútorných orgánov – pečene, ľadvín a pľúc. Vyvíjajúci sa plod sa pomaličky začína riadiť reflexným správaním. V 7. týždni je už možné zaznamenať mozgovú činnosť. Na konci druhého mesiaca už máme v brušku mikro človiečika, ktorý dokáže hýbať ručičkami aj nožičkami. Má malinké prstíky, v ústočkách malý jazýček. Na ultrazvuku jasne vidíme tváričku, pliecka aj kolienka. Aj doktor o ňom prestane hovoriť ako o embryu a oficiálne sa z neho stane plod. Je cca 14-20 mm dlhé a váži 1-2 gramy.

Bábätko v 8. týždni tehotenstva

3.      Mesiac (9.-12. týždeň)

Zázrak nezadržateľne pokračuje. Bábätko už žmurká, mračí sa a začína si pobyt v maternici naozaj užívať. V plodovej vodičke sa vznáša ako astronaut vo vesmíre a objavuje zmysel pre rovnováhu. Prstíky má plne vyvinuté a keby mal čo, už by to vedel chytiť do ruky. V 11. týždni si začína cmúľať prst a objavia sa prvopočiatky dýchacích reflexov. V 12. týždni už na neho vplývajú pocity jeho mamičky, reaguje keď sa bojíte, hneváte, alebo ste šťastná…Na konci 3. mesiaca má plne vyvinuté všetky vnútorné orgány a veľa z nich už aj plne funguje. Bábätko meria 6-7 cm a váži 8-14 gramov.

Bábätko v 12. týždni tehotenstva

Čo sa deje s budúcou mamičkou?

Prvý mesiac tehotenstva pravdepodobne premeškáte – respektíve si ho ani nevšimnete. Ak sa o bábätko dlho usilujete – teda sledujete každú zmenu a robíte si pravidelne baby test, bude to fáza, kedy sa radostná nádej bude striedať so zúfalými pochybnosťami. Prvé príznaky si najskôr všimnete v 3.-4. týždni. Ako prvé sa väčšinou zväčšia prsia. Môžete sa cítiť viac unavená, mať zvláštnu chuť v ústach a zistíte, že niektoré chute a vône vám začnú nevysvetliteľne prekážať.

Prvé mesiace rastie bruško pomaly

Pre toto obdobie sú typické ranné nevoľnosti. Niekedy to znamená, že ráno budete mať žalúdok ako na vode, intenzívnejšie budete cítiť vône a niektoré potraviny vám nebudú robiť dobre. Inokedy to znamená, že od toalety sa nikdy nebudete môcť vzdialiť na viac ako pár metrov – zvracať budete stále a na takmer každý podnet – napitie vody, vôňa kávy, kože…a pozor – napriek zavádzajúcemu názvu, hocikedy počas dňa. Ich trvanie je tiež veľmi individuálne. Niekedy sa týkajú len 2. mesiaca, ale sú mamičky, ktoré s nimi bojujú celé tehotenstvo. Oblečenie vám môže byť trošku tesné, ale ak sú ranné nevoľnosti intenzívne, môžete dokonca ešte schudnúť.

Ešte nás čaká dlhá cesta…

Čo by ste mali vedieť?

Spomínané tri mesiace sú najviac rizikové z celého tehotenstva. Veľa gynekológov pred ich ukončením ani nevystaví tehotenskú knižku. Takmer všetky prípady spontánneho potratu sa stanú práve do 12. týždňa. Existuje veľa zásad, ktoré musíte hlavne v 1. trimestri dodržiavať (žiadny alkohol, cigarety, kofeín, vystavovanie sa teplotám nad 38°C…), ale pravda je taká, že spontánnemu potratu sa nedá spoľahlivo zabrániť. Niekedy sa bábätko nevysvetliteľne rozhodne, že ešte nie je jeho čas a proste odíde… . Nemusí to byť ničia vina. Takže najlepšie, čo môžete urobiť je upokojiť sa, dodržiavať to, čo máte a veriť v šťastný koniec.

Zdroj: S. Rebrova, Tehotenstvo s úsmevom; youtobe.com | Foto: youtobe.com, pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk