Tehotenstvo sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Ak ste v čase, keď vám prebiehal 2. trimester občas zabudli, že ste tehotná, teraz vám bábätko bude dávať najavo svoju existenciu neustále. Aj v čase pokoja si blížiaceho termínu pôrodu budete stále plne vedomá – každý váš pohyb, krok alebo nádych bude pre vás stále viac vyčerpávajúci. Čo konkrétne vás a bábätko čaká v poslednom trimestri?

 

Dĺžka 3. trimestra býva rôzna. Oficiálne začína 29. týždeň a končí v deň pôrodu – 40. týždeň. Niekedy mamička porodí skôr – úplne bežné je o týždeň až dva, inokedy prenáša do 41. týždňa. Tehotenstvo sa musí ukončiť do konca 42. týždňa.

Ako rastie bábätko v brušku?

V posledných mesiacoch bábätko hlavne rastie a priberá. Už sa nemôže pohybovať v maternici, ale zaujme embryonálnu polohu so skríženými nožičkami pod zadočkom. Už nemá dosť priestoru, aby kopalo a mamička jeho aktivity vníma skôr ako prevaľovanie. Ale prebiehajú aj iné procesy nutné k tomu, aby sa narodil zdravý a šťastný novorodenec.

7. mesiac – 29.-32. týždeň

Dieťa, ktoré sa narodí v 29. týždeň má 90-percentnú šancu na prežitie. Vyvíja sa nervová sústava, ktorá pomaly začína regulovať teplotu bábätka. V 30. týždni zaniká tepna v očnej guli a oko sa stáva priehľadným. Možno pozorovať pohyby očí a mihalnice sa otvárajú. Zreničky sa rozširujú v závislosti od množstva svetla, ktoré preniká cez kožu do maternice. Objavujú sa fázy spánku a fázy bdenia, ale dieťa 90 až 95-percent času prespí. Dozrieva koža, pribúda podkožný tuk a jemné ochlpenie – lanuga – od telíčka odpadáva. Krvné bunky sa začnú vytvárať v kostnej dreni – namiesto v pečeni. Bábätko sa pripravuje na dýchanie mimo maternice, trénuje si svalstvo bránice. Na konci 32. týždňa meria cca 29 cm a váži 1,8 kg.

Bábätko v 33. tt

8. mesiac – 33.-36. týždeň

V tomto mesiaci sa rozvíja hlavne nervová sústava. Mozog rastie, vytvára sa množstvo závitov na mozgovej kôre a sivá hmota sa delí na sedem bunkových vrstiev. Nervové vlákna sa navzájom prepájajú do funkčnej siete a prebieha myelinizácia (obaľovanie nervových vlákien ochrannou vrstvou). V pľúcach sa začína vylučovať látka, ktorá zabraňuje kolapsu pľúcnych mechúrikov, takže bábätko je už pripravené dýchať aj mimo maternice. Dieťatko veľmi citlivo reaguje na váš emocionálny stav a v závislosti od neho sa mu už snívajú veľmi živé sny. Dieťa meria od temena po zadoček 34 cm – celková výška je cca 45 cm. Váži 2,5- 1,75 kg.

Bábätko v 36. tt

9. mesiac – 37.-40. týždeň

Hmotnosť bábätka veľmi rýchlo narastá, väčšinou (ak je všetko v poriadku) je otočené hlavičkou dole. Nechty už dorastajú po končeky prstov, vlásky sa predlžujú a lanugo úplne mizne, koža sa potupne vyhladzuje a dostáva ružovkastý nádych. Ochranná tuková vrstva sa od kože odlupuje a pláva v plodovej vode formou vločiek. Placenta začína starnúť. Kosti sú už plne vyvinuté a začínajú tvrdnúť. Od konca 36. týždňa je dieťa schopné prežiť mimo maternice bez akejkoľvek podpory. Celková váha závisí od termínu narodenia – posledný mesiac dieťatko priberá 150-250 g. Priemerná pôrodná váha sa pohybuje medzi a 3-3,8 kg dĺžka 48-52 cm.

novorodenec

Čo sa deje s budúcou mamičkou?

Posledný trimester je náročný pre všetky budúce mamičky. Tehotenstvo vás už výrazne obmedzuje aj v bežných činnostiach. Ak sa vám doteraz zdalo, že prírastok váhy je primeraný, priam ideálny, okolo ôsmeho mesiaca sa to môže radikálne zmeniť. Veľa žien práve v tomto období priberie viac ako za celé tehotenstvo. Zvyšujúca sa hmotnosť, ktorá sa sústreďuje hlavne v oblasti brucha, znamená pre vaše kríže a chrbticu nesmiernu záťaž. Tiež začína pôsobiť hormón relaxín, ktorý zapríčiní uvoľňovanie panvových kostí. Mamičky to budú pociťovať ako bolesť, mravčenie a tlak. Prsia sa zväčšujú a pred pôrodom z nich môže presakovať žltkastá tekutina – kolostrum, ktoré bude vyživovať bábätko tesne po pôrode, kým sa vytvorí materské mlieko. Navyše sa zintenzívnia predchádzajúce ťažkosti: hlavička dieťatka tlačí na močový mechúr a mamičke treba častejšie močiť. Niekedy až niekoľkokrát za noc. Zhoršujú sa tráviace problémy ako  pálenie záhy, črevné zápchy, nafukovanie. Približne 2 týždne pred pôrodom môžete pociťovať „falošné“ – Braxton-Hicksové kontrakcie, ktorými sa maternica pripravuje na pôrod. Na rozdiel od tých skutočných, sa ich intenzita ani frekvencia nebude stupňovať.

Pozrite si aj: Video o tom, ako si drobec vegetí v brušku v treťom trimestri!

Čo by ste mali vedieť?

V 3. trimestri sa môže bábätko narodiť doslova každým dňom. Môže to závisieť od mnohých faktorov – vaše emocionálne rozpoloženie, potrava, ktorú prijímame, počasie. Berte to na vedomie a zariaďte sa podľa toho. Dohodnite sa, aby bol niekto z vašich blízkych k dispozícii aspoň na telefóne, aby vás v prípade nutnosti mohol zaviesť do nemocnice. Rozhodne necestujte na väčšie vzdialenosti a už vôbec nie sama. Tašku do nemocnice majte zbalenú mesiac pred stanoveným termínom, ale už začiatkom 3. trimestra si pomaly chystajte všetky potrebné veci – výbavičku pre bábätko aj nutnosti k pôrodu pre seba.

Zdroj: CUPANÍK, Sprievodca tehotenstvom | Foto: pixabay.com; everystockphoto.com; youtobe.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk