chlapec, pláž, smiech

Leto. Teplo. Slnko. Voda. Prázdniny. Dovolenka. Jednoducho pohoda. Nikto nechce tieto krásne voľné dni tráviť zatvorený doma. Každú rodinu to ťahá niekam von. Keď už nie k moru alebo na kúpalisko, tak aspoň do bazéna na záhrade. Dajte si však pozor na úpal, poriadne vie znepríjemniť život.

 

Úpal je vlastne prehriatie organizmu. Ak sa včas nezačne s prvou pomocou, môže sa skončiť aj fatálne!

Príznaky

Vysoká horúčka je jedným z príznakov, spolu so suchou a červenou pokožkou, bez toho, aby dochádzalo k poteniu. Deti môžu byť unavené, slabé, môže sa im točiť v hlave, majú zrýchlený dych aj tep, pocit na zvracanie.

Prvá pomoc

Ak spozorujete na dieťati príznaky úpalu, treba ho rýchlo presunúť do tieňa alebo do dobre vetranej miestnosti a začať ho ochladzovať. Podložte nohy tak, aby boli vyššie ako hlava. Potierajte telíčko vlažnou vodou, prikladajte studené obklady a pomôcť môže aj vlažná sprcha alebo kúpeľ. Dajte sa dieťaťu napiť vody, ale nie ľadovej, do ktorej môžete primiešať trošičku kuchynskej soli, kvôli strateným minerálom. Ochladzujte, kým teplota neklesne na 38,5. Viac nie, aby malý pacient neupadol do šoku. Nepodávajte lieky na zníženie horúčky! Ak má vaša ratolesť aj spálenú pokožku, použite prípravok s obsahom pantenolu a pár dní sa vyhýbajte priamemu slnku.

Prevencia

Vždy je jednoduchšie dbať na to, aby k úpalu nedošlo.

  • Nechoďte s deťmi von medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Isto to už všetky dávno viete a praktizujete siestu vo vnútri.
  • Vždy deti (aj seba) dôkladne ponatierajte krémom s dostatočne vysokým UV faktorom. Nezabudnite na pokrývku hlavy, vhodné sú klobúčiky či šatky, hlavne tenké a bavlnené, nech sa deťom nepotia hlávky.
  • Deti sú rizikovou skupinou v dodržiavaní pitného režimu, pripomínajte im, aby sa napili, často a po malých dúškoch. Najlepšia je pre ne čistá voda alebo voda s citrónovou šťavou či nesladený čaj izbovej teploty.

Zdroj: slovenskypacient.sk | Foto: flickr.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk