dievčatko s korálkami

Jedna mamička si všimla, že jej dcérka má zvláštnu nádchu. Noštek plný, vyfúkať von nešlo nič a po pár dňoch z nošteka nepríjemný hnilobný zápach. Boli aj u lekára, ale nič zvláštne si nevšimol. Keď tu zrazu, dievčatko si kýchlo a z nošteka vyskočila malá fazuľa.

Táto mamka nevedela, že si ju tam dievčatko strčilo, čo ale treba robiť, ak vidíte, že dieťa do nošteka niečo malé zasunulo?

Príznaky

Keď bol predmet maličký, tak dieťatko nemusí mať pár dní žiadne problémy. No neskôr sa môže objaviť krvácanie z nošteka alebo zapáchajúci výtok. Najväčšie nebezpečenstvo však hrozí pri vdýchnutí predmetu až do pľúc, kde môže čiastočne alebo úplne upchať dýchacie cesty. To sa prejaví chrčaním alebo dusením. 

Prvá pomoc

Ak je dieťa dosť veľké, aby chápalo a plnilo vaše pokyny, pritlačte mu prst na voľnú nosovú dierku a poproste ho, aby párkrát silno vyfúklo nosom. Niekedy sa takto podarí predmet dostať z nošteka von. Nerobte to však dlho, aby si nepoškodilo sliznicu alebo mu nepraskla cievka v nose.

Keď sa to nepodarí, tak uložte dieťa na chrbát na rovnú plochu a pozrite sa mu do nosa:

  • V prípade, že je predmet blízko nosovej dierky a je mäkký (napr. kúsok polystyrénu), môžete ho skúsiť vybrať pinzetou
  • Ak by sa však posunul hlbšie, vzdajte to a zabezpečte čo najrýchlejšie ošetrenie u lekára, najlepšie priamo na ORL oddelení.

Prevencia

Deti do 3 rokov by nemali mať v dosahu také malé predmety, ktoré by sa do nosa zmestili. A tak upracte z dosahu malé skladačky, koráliky, hračky z čokoládových vajíčok, dekoračné kamienky. A nezabudnite na kuchyňu! Strukoviny či cukríky sú pre deti veľmi lákavé.

Zdroj: I. Bukovský: Návod na prežitie pre bejby | Foto: flickr.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk