Leto si žiada vodu a voda si berie aj životy. A tento rok ich je akosi veľa. Naučte sa s nami, čo robiť pri tzv. suchom topení.

 

Lekári rozlišujú 3 typy topenia:

 • mokré, pri ktorom voda preniká do pľúc,
 • suché, kde voda, ktorú dieťa prehltlo spôsobí kŕč hlasiviek, a tento kŕč zabraňuje priechodnosti dýchacích ciest, následne nastupuje problém s okysličovaním organizmu a hrozí až udusenie,
 • sekundárne utopenie nastáva, ak sa do pľúc dostal malý objem vody, ktorý spôsobí buď zápal alebo opuch pľúc a prejaviť sa môže do 24 hodín po pobyte vo vode.

Príznaky

Ak sa vaše dieťa v bazéne šantilo, spadlo či pošmyklo a prehltlo respektíve vdýchlo pri tom vodu, pozorne si všímajte toto:

 •  Vaše dieťa, ktoré sa pred chvíľou tešilo, vystrájalo, je zrazu tiché, akoby unavené, ospalé. POZOR! Nikdy takéto dieťa neukladajte do postele, aby si oddýchlo predtým, než ho skontroluje lekár!
 • Rýchle, plytké dýchanie je tiež znakom toho, že treba ísť k doktorovi
 • Rovnako aj pri kašli, zvracaní a nevoľnosti treba dať vašu ratolesť odborne skontrolovať.

Prvá pomoc

 1. Vyjdite so svojim dieťaťom z vody hneď ako sa jej nadýcha.
 2. Dajte ho ľahnúť na bok alebo na brucho, aby sa tak pľúca vyčistili.
 3. Ak dýcha, tak sa musí upokojiť a oddýchnuť si (ale nenechávajte ho samo).
 4. Choďte radšej na pohotovosť, nech dýchacie cesty skontrolujú röntgenom.
 5. Ak je dieťa v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy a ihneď volajte 155, začnite s oživovaním.

Vždy je lepšie dbať na bezpečnosť, ako potom ľutovať a zachraňovať. Zabezpečte si teda okolie bazéna proti pošmyknutiu, náhodnému spadnutiu detí do vody. Je dobré mať bazén zastrešený, prekrytý aspoň fóliou alebo ohradený tak, aby doň deti nedokázali vojsť bez vášho dovolenia a vašej prítomnosti. Ak sa vaše deti kúpu, nikdy, naozaj nikdy od nich neodchádzajte, majte ich vždy na dohľad a čím sú menšie, tým viac aj na dosah. Vždy by pri nich mal byť niekto dospelý alebo aspoň dostatočne zodpovedný!

Zdroj: noviny.sk, Príručka Prvej pomoci Červeného kríža | Foto: depositphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk