Máte za sebou skutočne náročné prvé týždne vášho materstva. Ste unavená, vystrašená, ale zároveň neuveriteľne šťastná. A stále nevychádzate z úžasu. Vaše bábätko sa doslova každý deň mení, neuveriteľne rýchlo rastie, silnie a krásnie. Je také nádherné! A menia sa samozrejme aj jeho potreby. Ako bude vyzerať vaša starostlivosť po prvom mesiaci?

 

Obdobie zázrakov rozhodne ešte neskončilo. Práve teraz sa rozvíja v bábätku sociálne vedomie a prvé zárodky emočnej väzby ku svojim rodičom. Potrebuje aj viacej stimulov a teda začína obdobie prvých hračiek.

Aké je teraz vaše bábätko

  • Stále plače, ale už pomaličky objavuje aj iné spôsoby, ktorými sa môže dorozumieť. Bábätko začne napodobňovať zvuky a hlasy, ktoré okolo seba počuje. Keď je hore, rado si vrní, brble, a vydáva ďalšie šialené zvuky. Keď plače, tečú mu slzy.
  • Objaví svoje ručičky a dlho si ich so záujmom obzerá – vie sa tak zabaviť dlhý čas. V polohe na brušku sa opiera o paže a drží hlavičku vzpriamene.

  • Už dokáže plynulo sledovať pohybujúci sa predmet, dokáže naň zaostriť a načahuje sa za ním. ak začuje zaujímavý zvuk, nielen že sa za ním otočí, ale aj hľadá zdroj zvuku (zvonček, hrkálku, rádio). Hudbu a spev si začína spojovať s pohybom – keď mu spievate, mierne sa začne natriasať a pohybovať. Ak začuje cudzí hlas zamračí sa.
  • Počas spánku sa striedavo usmieva a mračí – je to považované za reflex. Ale už sa začína usmievať aj na známe tváre a začína napodobňovať vaše výrazy a gestá – sociálny úsmev. Hlasno sa smeje.

Na čo sa pripraviť

Ťažko povedať, či toto obdobie bude ľahšie, alebo namáhavejšie ako prežitý mesiac novorodenca. Každopádne veci sa zmenia.

  • Kŕmiť ho budete 5- 8- krát za deň. Ak kojíte, už dokáže spoľahlivo nájsť bradavku a bezproblémov sa prisať. Umožní vám to pri kojení viac pohodlia. V žiadnom prípade nemôže inú ako tekutú stravu.
  • Laktačná kríza – možno ju vôbec nezaregistrujete, možno bude pre vás znamenať koniec kojenia. Väčšinou sa dá ľahko prekonať častejšou frekvenciou kojenia a pravidelným odsávaním mlieka. Záťaž je hlavne na vašu psychiku, keďže vám bábätko pravdepodobne prestane uspokojivo priberať na váhe.
  • Spozná rituál kŕmenia. Bude nedočkavo reagovať – plačom, alebo netrpezlivým kopaním a rozhadzovaním ručičiek – na vás, alebo fľašku vo vašich rukách. Niekedy bude sať tak energicky, že sa začne dusiť. Akonáhle prestane mať hlad, odsunie fľašku, alebo vás. Už ho nebude baviť bezúčelovo sa hrať s bradavkou, či cumľom.

  • Bude plakať menej, ale bude vyžadovať vašu starostlivosť. Niektorým bábätkám plne postačí vaša prítomnosť v izbe, ale mnohé sa neutíšia, kým ich nevezmete na ruky a nechodíte s nimi, alebo ich prudko nekolíšete. Sú mamičky, ktoré takto strávia väčšinu dňa.
  • Prebaľuje podstatne menej – 4- 6 krát denne a z toho cca dva krát býva bábätko pokakané. Niekedy vynechá celý deň.
  • V noci sa väčšina bábätiek budí každé 3 hodiny. Tým najšťastnejším mamičkám je dopriatych maximálne 6 hodín neprerušovaného spánku. Počas dňa spí 2-3 krát, ale už na dlhšie dobu – 2-3 hodiny.

Čo od vás potrebuje

Ako sa bábätko vyvíja, má na vás aj iné nároky. Už mu nestačí byť v teple a v suchu a pravidelne papať. Jeho potreby nadobudnú istý sociálny ráz.

Podnety a stimuly: potrebuje spoznávať svet. Zoberte dieťa do náručia a prechádzajte sa sním po byte. Ukazujte mu rozličné predmety, spotrebiče, nábytok, ako aj ďalších členov domácnosti – vrátane tých štvornohých. Ak mu ukážete zrkadlo, bude totálne prekvapené a nadšené!

Hry a aktivitu: v postieľke sa bude nudiť, ale nebude mať veľa možností sa zabaviť. Takže je to na vás – skúste hru na skovávačku – pred tvár dieťatka dajte šatku, potom ju prudko spustite a urobte „kuk“. Ak zbadáte záujem, hru zopakujte. Väčšina detí bude časom radostne reagovať vždy, keď vás uvidí so šatkou.

Cvičenie na spevnenie telíčka: ak máte možnosť, môže to byť plávanie pre bábätká, ale úplne postačia aj jednoduché cviky doma. Jemne preťahujte a ohýbajte dieťatku paže a nohy. Neskôr môžete skúsiť jazdu na bicykli. Skúste mu k tomu spievať nejakú veselú rytmickú pesničku.

Pravidelný režim: hoci ho samo nebude dodržiavať, od vás ho bude vyžadovať. V tomto období si bábätká obľúbia rituály a pravidelné činnosti – chce ich mať pred papaním, spánkom, prechádzkou aj kúpaním. Niekedy začnú aj žiť presným pravidelným režimom. Inokedy sú schopné pravidelného režimu len niekoľko dní a potom zase mamičku prekvapia.

Maznanie a túlenie: už na ňom vidno, aké je šťastné, keď ho hľadíte, objímate a maznáte sa s ním.

Hoci ešte ani zďaleka nie ste zaslúžilá matka, v tomto období si už pomaly začínate na svoju novú úlohu zvykať. Tiež ustupujú vaše prípadné zdravotné problémy po pôrode a celkovo sa telesne dávate do poriadku. Takže hlavu hore – bude to už len lepšie.

Zdroj: K.E. ALLEN+ L.R. MAROTZ; Prehľah vývoja dieťaťa Foto: pixabay.com; everystockphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk