Vaše bábätko rastie do krásy! Akoby to ani nebol ten malinký ukričaný uzlíček, ktorý ste si doniesla z pôrodnice, ani bezmocné bábätko spred niekoľkých týždňov. Srší nespútanou energiou, je miláčikom okolia všade kde sa objaví. A stále sa učí úžasnou rýchlosťou ďalšie a ďalšie veci… . Ale ako sa o neho správne starať?

Bábätko sa stále viac zaujíma o dianie v okolí. Už spoľahlivo reaguje na vaše podnety a je s ním oveľa väčšia zábava.

Aké je teraz vaše bábätko:

Medzi 4. a 8. mesiacom je spokojné a spoločenské. Nerobí mu problémy prechádzať od spontánnej vlastnej aktivity ku hrám iniciovanými dospelou osobou.

 • Začína sa účelovo hrať s hračkami, vie si predmety prehodiť z jednej ruky do druhej, trieska veci o seba, všetko si vkladá do úst.
 • Predmety vie uchopiť medzi palec a ukazovák. Udrží fľašu obidvoma rukami

 • Za zaujímavými predmetmi sa naťahuje – najskôr obidvoma, neskôr jednou ručičkou
 • Je veľmi „ukecané“, rozpráva sa s hračkami a vydáva stále zložitejšie zvuky – ba- ba, pa- pa, ma-ma. 
 • Vie sa obrátiť z chrbátika na bruško a naopak. Dáva sa do pozície na štyri, ale ešte nelezie. Občas sa mu môže náhodne podariť posunúť sa dozadu.
 • Páči sa mu keď ho držia v stoji – nadšene sa smeje a poskakuje na mieste.
 • Reaguje na svoje meno a otáča sa za známymi hlasmi.
 • Ak mu skryjeme hračku, tak ju hľadá – už vie, že veci neprestanú existovať ak ich nevidí.
 • Začína mať strach z výšok – uvedomuje si hĺbku

Na čo sa pripraviť:

v mnohom sa vám uľaví. Bábätko už nie je tak na vás závislé, nie je také krehké. Pomaly vás opúšťa panická úzkosť z každého jeho kýchnutia, alebo zaplakania. No objavia sa ďalšie veci.

 • Prvé zúbky– prezerávanie zúbkov obyčajne sprevádzajú opuchnuté začervenané ďasná, vyššia teplota, hnačky… Dieťatko je podráždené, kúše predmety a vkladá si ich do úst. Niekedy prvé zúbky znamenajú prebdené noci plné neutíšiteľného plaču. Treba len vydržať!
 • Príkrmy– bábätko už môže začať jesť aj niečo iné ako mliečko. Neskôr dokáže prehltnúť aj pevnú stravu (cereálie, varenú zeleninu) ak ju umiestnime za jazyk – inak ju dieťa vypľúva. V istom zmysle to je úľava, mamičkám to dáva určitú slobodu. Niekedy sa ale z prikrmovania stane každodenný, frustrujúci boj o každé sústo.

 • Účelový plač – už zistilo, že plač vás privolá a že aj keď odídete z miestnosti, niekde budete. Bude tvrdohlavo plakať, kým sa k nemu nevrátite, aby mu nebolo smutno
 • Neporiadok – bábätko bude rado sledovať padajúce predmety, neskôr ich bude samo vyhadzovať z postieľky a sledovať kde dopadnú. Bude sa náramne baviť a potom sa plačom dožadovať, aby ste mu ich podala. Žiadny predmet v dosahu nie je v bezpečí, všetko chytá do rúk, prevrhuje, trieska, zahadzuje…
 • Vzdor – ak ste doteraz nemala problém zmerať dieťatku teplotu, vysať mu hlieniky z nosa, podať mu lieky, pripravte sa na zmeny – budete bojovať. Dokonca aj prebalovanie znamená súboj, hnevanie, snaha prekotúľať sa čo najďalej…niekedy zničíte niekoľko plienok, kým ho konečne prebalíte

Čo od vás potrebuje

Tým, že vaše bábätko si začína uvedomovať samé seba a rozdiel medzi ním a ostatnými, narastá potreba spoznávania a objavovania nie len okolia, ale aj seba samého. Čo teda potrebuje?

Pozornosť: Je rado stredobodom pozornosti. Často sa úmyselne predvádza a je šťastné, ak sa na ňom zasmejete. Už rozlišuje medzi rodičmi, známymi a úplne cudzími ľuďmi, ale je stále priateľské. Až pri konci tohto obdobia sa už objavujú známky strachu a úzkosti pri kontakte s cudzou osobou.

Prejavy lásky: Aj keď je bábätko zatiaľ priateľské ku všetkým, už začína jasne uprednostňovať svojich rodičov – resp. ľudí, ktorí ho väčšinou opatrujú. Teraz je najvhodnejší čas na skutočné budovanie vzťahu medzi vami. Veľa sa s ním maznajte, rozprávajte sa s ním – proste sa mu venujte.

Nové hry a spätnú väzbu: Už dokáže urobiť jednoduché pohyby, ale potrebuje vidieť, že nimi vyvolá aj nejaký ohlas – tešte sa a chváľte ho, keď gestami naznačí “pa- pa”, alebo vzpažením reaguje na “aký si veľký”, či zatlieska. Hrajte sa s ním jednoduché hry – ťap- ťap- ťapušky, baran- baran- buc, varila myšička kašičku…

Čítanie obrázkov: Keď mu nad knižkou začnete opisovať a ukazovať obrázky, bude vás počúvať, občas  obrázky v knižke chytí (a pokrčí, či roztrhne stránku). Niekedy si už obrázky dokáže pozerať aj samo, ale viac ho to baví s vaším výkladom.

Zábavu: Chce, aby ste zabávala a rozosmievala. Ocení grimasy na tvári, smiešne pohyby, tanec – hlavne s ním – proste sa pred ním bláznite.

Nové slová a slovné spojenia: Ešte nevie rozprávať, ale mnohé slová už pozná. Dávajte ich vo vetách do jasného súvisu. Hlavne jeho meno spájajte s konkrétnymi činnosťami. Ako: “Tomáško má autíčko.” “Majka papa zemiačiky”…

Toto obdobie je naozaj krásne! Prestanete byť pre vaše bábätko výkonná opatrovateľka a začnete byť mamičkou v tom pravom slova zmysle. Nesie zo sebou ale aj zodpovednosť. Nestačí kŕmiť, prezliekať a prebaľovať – musíme si budovať láskyplný vzťah.

Zdroj: ALLEN+ MAROTZ, Prehlad vývoja dieťaťa Foto: pixabay.com; everystockphoto.com; pexels.com