Tak ste sa konečne dočkala. Po mesiacoch čakania, po hodinách bolestivého pôrodu vám do náručia položia malinké, pokrčené, ukričané stvorenie. A hoci je tá chvíľa nádherná, možno sa bezradne opýtate sama seba: A čo ja teraz s tebou? Tá neistota a strach z najbližších dňoch a týždňoch je naozaj niekedy ubíjajúca. Tak si poďme povedať, na čo sa máte po príchode z pôrodnice pripraviť.

Novorodenci sú obdivuhodní, plní prekvapení a protikladov. Na jednej strane sú absolútne bezmocní, odkázaní len a len na vás, na strane druhej už dokázali a stále dokážu úžasné veci..

Aké  je teraz vaše bábätko?

Možno na začiatku budete z jeho vzhľadu sklamaná. Jeho pokožka môže byť celá zvráskavená a hlavička zdeformovaná. Ale to sa dá do poriadku behom jedného týždňa. Bábätko sa rodí vybavené s obrannými reflexmi, takže je schopné činností, ktoré by ste očakávala od oveľa starších detí.

 • ak ho pohladkáte po líčku, otočí sa smerom k vám (hladací reflex)
 • ak  mu do dlane vložíte predmet, pevne ho zovrie (uchopovací reflex) a naopak ak mu jemne pritlačíme na chrbát ruky, zovretie povolí.
 • ak bábätko podržíme v priamo, tak aby sa chodidlami dotklo pevnej podložky, začne chodiť (reflexná chôdza)
 • ak sa ho nečakane dotknete, alebo ho odviniete, bábätko rozhodí paže od tela a potom ich prudko k sebe pritisne (Morov reflex)
 • a samozrejme na základe reflexov dokáže sať mliečko, prehĺtať, zvracať a kašlať.

Na čo sa pripraviť?

Bábätko bude celý čas spať, alebo plakať.  A celý váš deň bude len o  starostlivosti o neho – každú minútu budete o ňom rozmýšľať.

 • kŕmiť ho budete musieť 6- 10 krát za deň – takže aj keď bude spinkať vy nervózne budete sledovať čas. Každá prechádzka, návšteva, kontrola u lekára budete prácne plánovať na tie niekoľkohodinové pauzy v kŕmení
 • každé kojenie bude boj. Bude vás stáť veľa námahy, aby sa bábätko správne prisalo a naozaj najedlo.
 • prebaľovať ho budete 10-12 krát za deň+ niekoľko krát denne ho budete prezliekať, – pogrcká sa, alebo uslintá.
 • spinkať bude 4-6 krát za deň. Ak budete mať naozaj veľké šťastie, v noci môže súvislo prespať 5-6 hodín. Ale prvý mesiac bude pravdepodobne každá noc iná. Ak ale zaspí, nič ho nezobudí – pokojne môžete v izbe rozprávať, svietiť, alebo dokonca vysávať.
 • niektoré bábätká majú v prvé týždne niekoľkohodinové záchvaty plaču bez zjavnej príčiny – jednoducho musia uvoľniť stres a neexistuje spôsob ako by ste ho utíšila.

Čo od vás potrebuje?

Tieto prvé dni sú aj pre bábätko veľký míľnik, ktorý môže určiť váš ďalší vzťah. A tuto sú veci, ktoré potrebuje:

 • Vašu ochranu: bábätko ešte nie je plne prispôsobené na život mimo vášho bruška. Na hlavičke má dve mäkké miesta- fontanely (jednu na vršku hlavičky, druhú v zadnej časti), pri ktorých treba byť opatrný. Jeho kožička je jemnučká a hneď sa zapáli – detskú kozmetiku treba opatrne otestovať na malom miestečku a potom požiť na telíčko alebo tváričku. Nie je ešte schopné udržať si stálu teplotu – hrozí riziko podchladenia, alebo prehriatia. Jeho dych je nepravidelný a niekedy sa zastaví – pripravte sa na to, že vás monitor dýchania párkrát vystraší na smrť.  Proste treba byť pri starostlivosti (kúpanie, prebaľovanie, obliekanie) neustále v strehu.

 • Vašu pozornosť: Dieťatko sa bude dožadovať vašej pozornosti vždy, keď sa zobudí. Ale pozor. Teraz nie je čas na výchovu a určovanie hraníc. Okrem už spomínaných záchvatov plaču, vždy keď budete počuť svoje dieťa plakať, skutočne vás potrebuje – je hladné, pocikané, je mu zima, bojí sa… . Neignorujte ho.
 • Pocit bezpečia: Najlepšie sa cíti vo vašom náručí a pri kolísaní na rukách. Vníma vašu vôňu a naučí sa rozpoznávať aj váš dotyk. Tiež mu spočiatku veľmi vyhovuje, keď je pevne zabalený v zavinovačke – hneď sa upokojí a často zaspinká.
 • Váš hlas: Prvá vec, vďaka ktorej vás rozozná medzi ostatnými. Už po pár dňoch začne na váš hlas reagovať a hlavičku mierne otáčať vašim smerom. Rozprávajte sa s ním, alebo mu spievajte každú chvíľu, ktorú s ním budete. Je jedno, čo mu budete rozprávať – dôležitá je melódia, rytmus a tón vášho hlasu

Obdobie novorodenca trvá veľmi krátko. No jeho význam je tak výrazný, že si zaslúži samostatnú kapitolu. Pre niektoré mamičky to budú najpokojnejšie týždne, lebo novorodenec celé dni a noci prespí. Ak ale budete mať nepokojnejšie bábätko, bude to peklo – celé hodiny neprestajného plaču. Ale sama uvidíte, že hoci je táto fáza veľmi náročná, budete na ňu spomínať s nostalgiou a želaním, aby trvala o niečo dlhšie.

Foto: pixabay.com; everystockphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk