Ako každá matka, určite dychtivo očakávate prvé slovo vášho bábätka. Ale to nie a nie prísť. Vaše bábätko sa pomaličky dostáva do veku, kedy už niektoré „výnimočné“ deti hovoria. A nič. Zdráhavo sa vzdávate predstavy o geniálnom dieťati, s ktorým sa môžete chváliť a čakáte ďalej. Postupne sa dostáva do veku, kedy hovorí väčšina detí. A ešte stále to nie je ono. To už pre vás začína byť skutočne depresívne – čo je na vašom milovanom dieťatku zlé? Kde robíte chybu?

 

Panika ešte vôbec nie je namieste. Nemusí to byť vždy o tom, že je s vaším dieťaťom niečo zlé. A vy sama nemusíte robiť niečo zásadne inak ako vaše susedky, či známe, ktoré sa s rozžiareným pohľadom hrdia svojimi rapotajúcimi ratolesťami. Niekedy jednoducho musíme rešpektovať individuálny vývoj nášho dieťaťa. Áno, iste, existujú tabuľkové normy, ale musíte si uvedomiť, že podľa týchto tabuliek sa vyvíja len necelá polovica všetkých detí. Čo všetko môže spôsobiť, že vaše dieťa začne rozprávať neskôr?

Je to chlapec

Tak sme to dopracovali! Po stáročiach boja za rovnoprávnosť pohlaví musíme priznať, že rozdiely medzi dievčatkami a chlapcami sú hneď od samého začiatku. Dievčatká jednoducho začínajú hovoriť skôr a ich slovná zásoba sa rozširuje rýchlejšie ako u chlapcov. Súvisí to s odlišným vývojom mozgu. U dievčat dochádza ku skoršiemu a intenzívnejšiemu rozvoju ľavej hemisféry, takže ľahšie rozoznávajú zvuky a tváre, čo je pre vývoj reči zásadné.

Nechce sa mu hrať a hýbať

Kto sa nehrá a nehýbe, nerozvíja jemnú motoriku. Jemnou motorikou rozumieme schopnosť dieťatka manipulovať s menšími predmetmi. Myslíme tým uchopiť hračku, postaviť stavebnicu, kresliť – respektíve čmárať po stenách. Na prvý pohľad nič, čo súvisí rečou. Ale jemnú motoriku ovplyvňuje práve tá časť mozgu, ktorá ovplyvňuje aj schopnosť písať, čítať a hlavne zrozumiteľne artikulovať. Ak má dieťatko obratné ruky a prstíky, má aj obratný jazýček. Takže bábätko, ktoré rado v postieľke skladá kocky a každú hračku musí preskúmať v ručičke, pravdepodobne začne hovoriť skôr, ako jeho pokojnejší kamarát, ktorému stačí pozorovať okolie.

Je to introvert

Niekedy sa vaše bábätko s vami nerozpráva, lebo sa mu rozprávať jednoducho nechce. Extrovertné detičky začínajú hovoriť, lebo ich teší, že dokážu u okolia vyvolať reakciu. Majú neskutočnú radosť, keď vás rozosmeje, alebo ho pochválite. Samozrejme, že aj introvertné detičky potrebujú spätnú väzbu – to každé dieťa, len to všetko tak intenzívne neprežívajú. Ale bábätko sa vyvíja normálne, len to nie je vidno. Jeho slovná zásoba sa rozširuje, rozumie tomu, čo mu hovoríte, len si všetko necháva pre seba. Takže pokoj – svojich uvravených vrstovníkov doženie, hneď ako nadíde jeho čas.

Vyrastá v tichom prostredí

Áno, to je ten prípad, kedy na tejto situácii trošku nesiete vinu aj vy. Ak vaše dieťatko nevie, že komunikáciou niečo dosiahne, tak komunikovať nebude. Ak nebude počuť slová, nebude mať čo napodobňovať. Často si ani neuvedomíme, že svojmu dieťatku nedávame žiadne impulzy. Ak sme s dieťatkom celý čas sama, partner pracuje dlho do noci, rodičia sú ďaleko, nechodíme pravidelne na návštevy, zákonite sa to podpíše aj na jeho slovnom prejave. Ale pokoj – všetko sa dá pomerne jednoducho napraviť. Existujú účinné metódy ako uľahčiť dieťatku vstup do krásneho sveta komunikácie, o ktorých si povieme v ďalšej časti seriálu.

Zdravotné problémy

Nočná mora každého rodiča, keď sa ich dieťa odchyľuje od ich očakávaní. Nemusí, hoci môže ísť priamo o poruchu reči. Často sa jedná napríklad o poškodenie sluchu, alebo celkového vývoja. V horších prípadoch je oneskorený vývoj reči jedným z príznakov takých postihnutí ako autizmus, Aspergerov syndróm, mentálna retardácia… . Ale pozor! To, že vaše dieťa nehovorí samo osebe nikdy neznamená, že má nejaké postihnutie. Musí to byť sprevádzané aj ďalšími špecifickými príznakmi. O tom, ako tieto varovné signály správne rozpoznať, budeme hovoriť v ďalších častiach seriálu.

Aj keď treba byť v strehu a nepodceňovať prípadné príznaky, reč je u každého dieťaťa individuálna. Ak sa inak vaše dieťatko vyvíja normálne, treba byť trpezlivý a zbytočne na neho netlačiť. Vývoj dieťaťa nie sú preteky. To, že čas prvého slova príde u vášho dieťatka o niečo neskôr, nemusí znamenať, že ste zlá matka. Rovnako ako to neznamená, že o pár rokov nebude rovnako výrečné ako hociktoré z tých „dokonalých“ detí, o ktorých stále počúvate.

Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk