Len ročná Rebeka a jej matka zažili mimoriadne nepríjemnú udalosť počas hospitalizácie na Detskej klinike v Trnave. Počas podania injekcie dieťaťu v matkinej neprítomnosti, mali sestričky brániace sa dieťa zviazať a spôsobiť mu tým modriny.

 

Malá Rebeka (1) bola kvôli laryngitíde hospitalizovaná na Detskej klinike v Trnave. Aby sa jej lepšie dýchalo a rozšírili sa jej dýchacie cesty, navrhli jej pichnúť kortikoidy. Matka s tým súhlasila, ale chcela byť prítomná pri podávaní injekcie. Lekárka jej to však nedovolila a odôvodnila to tým, že dieťa je na matke závislé a v jej prítomnosti sa bude viac hýbať a brániť. Dievčatko vzali od matky v nočných hodinách na vyšetrovňu. Po polhodine, ako bola matka osamote, počula svoje dieťa plakať a kričať, rozhodla sa teda ísť za ním.

“Keď som tam prišla, sestričky ju držali. Jedna cez krčik, cez ňu a cez nožičky. Keď ju dopichali, sestrička jej odviazala pravú ručičku od nožičky, lebo bola priviazaná. Museli ju vraj spacifikovať, lebo sa veľmi trepala a 4 sestričky a 1 doktorka ju nevedeli udržať.” Popisuje sled udalostí matka malej Rebeky.

Matka si ráno pri prebaľovaní dcérky všimla na nohe modrinu, ktorá nápadne pripomína odtlačky prstov. Keď sa matka sťažovala primárovi nemocnice, vyjadril sa, že dieťa si asi pritlačilo nožičku o stôl. Matka podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten celý prípad prešetrí.

Zdroj: videoarchiv.markiza.sk
Zdroj: videoarchiv.markiza.sk
Rebeka a jej matka

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová sa vyjadrila pre televíziu Markíza nasledovne: „Rodičia sú prijímaní s deťmi do pätnástich rokov práve kvôli tomu, aby sa priamo mohli podieľať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti dieťaťa, aby ho utíšili, aby ho mohli držať za ručičku. Deti sa nemôžu priväzovať. Určite je to v rozpore s chartou práv hospitalizovaného dieťaťa. Vyšetrované dieťa by malo byť chránené pred fyzickým a emočným stresom.”

Fakultná nemocnica Trnava zriadila komisiu a prípad prešetruje. K sťažnosti sa budú vyjadrovať až po prešetrení.

Zdroj: videoarchiv.markiza.sk  │ Foto: videoarchiv.markiza.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.