Výchovné metódy manželov Kim a Ryana Constable zo severného Írska rozhodne nepatria medzi tie z tradičného súdka. Rodičia štyroch detí vo veku 5, 6, 9 a 11 zastávajú názory, ktoré ich okolie typu “stará škola” poriadne provokujú. No oni tvrdia: “Iba sloboda je to, čo z detí robí osobnosti.”

V duchu tejto myšlienky deti nechodia do tradičnej školy, pojem budíček nepoznajú a spolu s rodičmi spia všetci v jednej posteli. Nekonvenčné metódy výchovy obaja rodičia odôvodňujú po svojom.

Pravidlá sa môžu porušovať

“Pravidlá sú tu na to, aby sa porušovali. Ak sa budete silou-mocou držať všetkých svojich pravidiel, prídete o kopec zábavy. A vaše deti tiež. 99,9 % rodičovských príručiek na trhu hovorí o naplnení potrieb rodiča, nie dieťaťa. Sú o tom, aby boli spokojní rodičia a mali všetko pod kontrolou. Len veľmi málo sa v nich dočítate o tom, čo je naozaj zdravé a optimálne pre dieťa.”

V duchu tejto myšlienky deti nechodia do tradičnej školy, matka ich vzdeláva doma. Tie staršie chodia raz za pol roka na komisionálne preskúšanie. Pojem večierka nepoznajú, do postele môžu ísť spať vtedy, keď to samé uznajú za vhodné a keď cítia únavu. Ako tvrdí mama Kim, tie mladšie zvyknú o pol desiatej či jedenástej večer, najstarší syn o polnoci, niekedy až nadránom.

Šiesti v jednej posteli

Rodičia pred časom na sociálnej sieti zverejnili spoločnú fotografiu – šesť členov rodiny uložených v dlhej, spoločnej posteli. Posteľ vyrobili spojením dvoch manželských postelí a jednej detskej, takže spolu meria takmer 6 metrov.

„Pred tým, než sme si urobili túto veľkú posteľ, behala som po nociach z jednej izby do druhej, čo som sa snažila uspať svoje deti. Teraz sme všetci spolu, keď sa niektoré z detí v noci prebudí, som blízko. Ak majú zlý sen alebo sa chcú napiť, som tu pre ne,” dodáva Kim.

“To, že spíme spolu, úplne zmenilo naše životy, všetci sme šťastnejší. Vaše deti budú deťmi už len malú chvíľu a práve preto by ste mali využiť každý moment, aby ste im boli čo najbližšie. Každú noc pred spánkom si moje deti dajú navzájom pusu na dobrú noc, nemajú problém vyjadriť svoje city pred ostatnými. Povedať na verejnosti, ako veľmi ma ľúbia, držať ma za ruku. Je to krásny pocit, keď viete, že vám deti plne dôverujú.“

O reči sa nestarajte

Kim Constable je vyznávačkou zdravého životného štýlu, stravuje sa vegánsky, praktizuje jogu a fitness a k úcte k životu vedie i svoje deti. Výchova cestou slobody je podľa nej to pravé – iba tak sa z detí stanú skutočné osobnosti. Ako tvrdí, deti do ničoho nenúti, rozhodujú sa na základe vlastného úsudku. Aj svoju životnú cestu a poslanie v budúcnosti bude iba ich voľbou. Tvrdí, že aj keď deti spravili nejaký ten prehrešok, nikdy neboli zaň potrestané. Na vlastnej koži tak mali možnosť zistiť, že zo svojich chýb sa musia poučiť cez príčiny a následky, ako cez bitku či ponižujúce karhanie.

Kim Constable má voči neprajným názorom okolia jasno. “Nerobte si starosti, čo budú hovoriť ľudia a či vás budú odsudzovať. Žite svoj život a užívajte si ho naplno.”

Zdroj/ Foto: www.facebook.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk