Keď príde na svet ten malý človiečik, ktorého sme 9 mesiacov nosili pod srdcom, v živote každej ženy sa udejú veľké zmeny. Nielen emocionálne, ale aj fyzické. Bruško, v ktorom si bábo užívalo už nie je po pôrode také aké bolo predtým.

 

Ovisnutá pokožka, strie či jazvy, sa stanú súčasťou postáv mnohých mamičiek a nejedna sa hanbí obliecť si v lete plavky a ukázať sa na verejnosti. Aj preto má význam myšlienka, s ktorou prišiel portál brightside.com. Zverejnil fotky mamičiek, ktoré mali odvahu a ukázali svetu svoje brušká, ktoré majú za sebou svoj príbeh.

Aj tieto fotky by mohli pomôcť ženám, ktoré sa nedokážu zmieriť s tým, ako vyzerá ich brucho po pôrode. Je dôležité si uvedomiť, že žiadna žena-matka sa nemá za čo hanbiť. Práve naopak – môže byť na seba veľmi hrdá!

View this post on Instagram

Introducing: #HerBodyCan 💪🏻 ⠀ The response to my post yesterday was so big and so positive that I was inspired to create a hashtag for us to ALL join in on. ⠀ ⠀ I'm challenging you to post a photo of your body (show as much or as little skin as you want!) with the hashtag: #HerBodyCan – and a list of things your body has carried you through. ⠀ ⠀ Maybe it's one thing, maybe it's 10. Maybe it's surviving an illness, maybe it's running a marathon. Maybe it's simply existing and holding a beautiful soul. Whatever it is, it's amazing and worth celebrating, so let's do it together. Make sure to tag me so I can share to stories.⠀ ⠀ Here's mine:⠀ ⠀ #HerBodyCan⠀ ⠀ Survive trauma.⠀ Grow humans.⠀ Hold babies.⠀ Show up as a friend.⠀ Fight for change.⠀ ⠀ What can yours do?

A post shared by Katie Crenshaw (@katiemcrenshaw) on

View this post on Instagram

It’s an understatement to say that pregnancy changes a woman’s body. • • This is what a postpartum body looks like for most women after giving birth. Not everyone goes back to their normal size. Not everyone is “lucky” to enough to not get stretch marks and not everyone has a flat tummy. I have extra skin, stretch marks. And guess what? IT’S BEAUTIFUL. I’m not a size 2 anymore, I’m a size 8. I don’t weigh 114lbs anymore, I weigh 135. • • I look at my stomach and at first glance- I’m not going to lie, I’m disgusted, but when I stare a little deeper I look at the sight of a miracle. In awe of the fact that my body supported life and carried five babies, (one I never got to meet). • • What if? What if we could really see the beauty in our amazing bodies instead of disgust and looking at all the things we need to “change” or “get rid of”. • • What if we all looked at ourselves in the mirror every day and said five things we loved about ourselves? What if we saw pictures like this and only saw strength, bravery and love? • • What if we all realized that rolls, stretch marks, extra skin, and fluctuating weight are all NORMAL? • • What if.. what if we just loved our bodies, unconditionally, in and through every season of life.

A post shared by Amber Nicole Hampton (@acrazybeautifullife) on

Zdroj/Foto: brightside.com, instagram