“Otehotnieť sa nám podarilo okamžite potom, ako sme si s manželom povedali, že teda ideme smelo do toho. Avšak predčasnú radosť ukončil tehotenský test, ktorý ani po dvoch týždňoch meškania neukazoval dve čiaročky. Tak som zašla za svojou doktorkou, ktorá márne niečo hľadala v maternici, dokonca ma obvinila z falošného tehotenstva.”

Začína svoj príbeh o svojom smutnom zážitku pani Elenka. To, že má mimomaternicové tehotenstvo sa však dozvedela až oveľa neskôr, keď už išlo o minúty.

Dobrý koniec vďaka intuitívnej doktorke

“S takýmto prístupom som okamžite menila doktorku, no bohužiaľ, ani tá druhá doktorka nemala pre mňa dobré správy. Odobrala mi krv, kde zo zvýšeného HCG prišla na to, že som tehotná, ale na taký čas omeškania je jeho hodnota veľmi malá. Moja intuícia mi navrávala, že čosi nie je v poriadku, hoci srdiečko si to nechcelo pripustiť.”

Všetci sa snažíme ignorovať tie nepríjemné a negatíve myšlienky, ktoré sa nám hlavou začínajú míňať, ak niečo nejde tak, ako má. Ešte keď nastúpilo krvácanie a tupá bolesť na vaječníku sa Elenka snažila veriť, že je to iba banálny problém, s ktorým sa potýka každá druhá tehuľka.

“Avšak o pár dní krvácanie zosilnelo, a keď som v toalete objavila väčšiu zrazeninu, utekali sme do nemocnice. Tam ma neminul klasický kyret. Čakala som ale, že ma hneď pošlú domov, no ošetrujúcej doktorke sa stále niečo nezdalo, odobrala mi ešte krv a nechala si ma tam ešte ďalšiu noc. A na druhý deň mi už niekoľko doktorov prehľadávalo brušnú dutinu, než jeden z nich nakoniec vykríkol: “A tu to je, zachytené vo vajíčkovode.” To už som vedela, čo bude nasledovať.”

Okamžitý prevoz na operačnú sálu a laparoskopický zákrok, pri ktorom sa odstrihne kúsok vajíčkovodou, v ktorom sa nevyvinutý plod zasekol. Bolo to naozaj v hodine dvanástej, ešte pár hodín a zárodok by mohol prasknúť, kde by nastalo vnútorné krvácanie. Pani Elenka mala šťastie na doktorku, ktorej sa nezdala hodnota HCG aj po kyretáži.

Ide o život, no sem tam sa stane zázrak

O mimomaternicové tehotenstvo ide v prípade, keď sa oplodnené vajíčko nedostane do maternice, ale zasekne sa najčastejšie vo vajíčkovode, menej často vo vaječníku a vo vzácnych prípadoch v brušnej dutine. A práve s podobným prípadom sa nedávno stretli doktori v Ruskom mestečku Barnaul.

Koncom marca prišla do nemocnice žena, vo vysokom štádiu tehotenstva, ktorá počas neho nebola ani raz na prehliadke či ultrazvuku z toho dôvodu, že nedôveruje medicíne. Avšak pre bolesť a nepohodlie bola donútená vyhľadať doktorov.

Po dôkladnom vyšetrení a ultrazvuku nemohol veriť vlastným očiam. Dieťatko sa skutočne nevyvíjalo v maternici ale v brušnej dutine. Lekári okamžite vykonali cisársky rez.

Žena i dievčatko operáciu prežili a svetlo sveta uzrelo krásne dievčatko, ktoré dostalo meno Veronika. Chirurg, ktorý operatívny zákrok vykonal uviedol, že na svete bolo zaznamenaných len niekoľko desiatok takýchto prípadov.

Príznaky určite nezanedbávajte

Ruská žena mala neuveriteľné šťastie, že sa nakoniec všetko dobre skončilo. Avšak, nie každá žena sa môže pochváliť zdarným koncom, či už pre ňu, alebo pre dieťatko. A pritom je dnes vďaka ultrazvukovým prístrojom tak jednoduché určiť, či ide o život ohrozujúce tehotenstvo, alebo nie. V prípade akýchkoľvek z nasledujúcich príznakov odporúčame navštíviť doktora:

  • ostrá bolesť vystreľujúca do ramena
  • veľmi silné, ba až kŕčovité bolesti v podbrušku, na jednej strane môžu byť intenzívnejšie
  • pocit nevoľnosti, slabosti
  • prudký pokles tlaku a pulzu, studené ruky či nohy
  • pocit na omdletie, dokonca bezvedomie

Ako sa vraví, radšej niekoľkokrát zbytočne, ako raz a neskoro. A naše zdravie za to určite stojí.

Zdroj: Youtube.com | Zdroj foto: Youtube.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk