dieta a otec

Dnešná doba je uponáhľaná a veci, ktoré boli pred 20-timi rokmi samozrejmosťou, už nie sú. Hovorievalo sa, že keď pár nemal dieťa, problém riešili u ženy. Dnes to už nemusí platiť. Svoj príbeh nám porozprával náš čitateľ.

“Po roku manželstva mi Monika, moja manželka, povedala: „Opýtam sa gynekológa, či máme ďalej čakať alebo nás pošle na vyšetrenie.” Keď sa vrátila domov, dlho sme sa rozprávali, rozhodli sme sa podstúpiť vyšetrenie v Bratislave. Zdalo sa mi normálne, že podstúpim vyšetrenie spermiogramu.

Prekvapilo ma príjemné prostredie a množstvo mladých aj starších párov. Vtedy som si pomyslel, v tejto dobe má viacero partnerov problémy s otehotnením. Na vyhodnotenie spermiogramu sme museli čakať. Zašli sme na obed a prvýkrát sme sa bavili o tom, čo budeme robiť. Obidvaja sme sa zhodli, že umelé oplodnenie podstúpime. Deti sme veľmi chceli :-).

srdce

Zažil som šok!

Problém je u mňa! Mám malé množstvo spermií a tie, ktoré mám, majú malú pohyblivosť. Toto som nečakal! Monika na mne videla neistotu. Nesmelo som sa opýtal: „Ako sa to u mužov lieči?” Lekár sa usmial, aby ma upokojil, povedal mi: „Asi 60% mužov v súčasnosti má tento problém.” Začal mi hovoriť o strave, životnom štýle a skončil predpísaním receptu. Povedal som si, budem jesť tabletky a všetko sa vyrieši. Z lekárne sme odchádzali s igelitkou vitamínov.

Kontrola ma čakala o pol roka. Obmedzil som pivo a snažil som sa zdravo stravovať. Večné vypytovanie, kedy budeme mať dieťa, ma už nebavilo. Vždy sme s Monikou našli odpoveď, aby sme mali na chvíľu pokoj. Ani neviem prečo, do Blavy som sa tešil. Vravel som si, všetko bude OK. Moje sklamanie som ťažko skrýval. Lekár konštatoval: „Počet spermií sa zvýšil, ale sú pomalé. Pokračujeme v liečbe. Umelé oplodnenie by bolo zbytočné, lebo spermie by nedokázali oplodniť manželku.”

ruka dietatkaO ďalší rok

Lekár nás posmeľoval, aby sme vydržali. Neviem akú podporu dávajú chlapi ženám, ktoré sa liečia. My s Monikou sme držali spolu. Na vetu, ktorú mi urológ povedal po dvoch rokoch, budem rád spomínať: „No môžete ísť na to! Ak po troch mesiacoch nebude manželka tehotná, pôjde na podrobnejšie vyšetrenie ona.” Boli sme šťastní. Po zistení, že sme obaja v poriadku, sme sa upokojili. O päť mesiacov sme už umelé oplodnenie nepotrebovali :-). Som rád, že naša dcéra má už súrodenca”, končí svoj príbeh čitateľ.

Foto: pixabay.com