Poznáme ich všetky. Tvrdí a nekompromisní. Nedávajú si pred ústa servítky a veci nazývajú pravým menom. A sú na to hrdí. Ľudia, ktorí existujú hádam len preto, aby v ostatných pestovali komplexy menejcennosti. Ich dobre mienené rady a neustávajúca úprimnosť vás dovádzajú do šialenstva. Po každom strete s nimi sa cítite ako zbitý pes – ponížená, nešťastná a ublížená.

Môže to byť vaša dokonalá susedka, kamarátka, svokra, či dokonca matka. V horšom prípade váš manžel, alebo pubertálne dieťa. Všetko na vás je zlé – váš vzhľad, domácnosť, názory, každé vaše slovo… . Prečo má vôbec niekto potrebu takto vás “buzerovať”?

Samozrejme, majú svoju motiváciu. A my si ju aspoň sčasti objasníme.

manipulácia pomocou kritiky
Kritika nás núti robiť veci, ktoré nechceme

Snaha o manipuláciu

– neprimeraná kritika je veľmi účinný prostriedok manipulátorov.
Nepáči sa vášmu partnerovi, že príliš vyzývavým oblečením priťahujete pozornosť druhých mužov? Pár presne mierenými poznámkami vás upozorní na vaše zväčšujúce sa pozadie, ktoré v napasovaných džínsoch vyzerá naozaj odpudivo.

Vynucovanie si uznania a obdivu

– ak si nevšímate ich kladov, zvýraznia ich vašimi chybami.
Vaša suseda drží prísnu diétu a vy sa nerozplývate nad jej pevnou vôľou? Hneď vám znechutí každé jedlo, ktoré varíte, alebo pripravujete – toto dávaš jesť svojím deťom- veď je to jed!! Takto hazardovať so zdravím svojej rodiny!!

falošné kamaráctvo
Ostrá kritika je niekedy len prejav závisti

Vybíjanie si vlastných komplexov

– vlastné zlyhania bolia menej ak aj ostatní niekde zlyhali.
Skončila vaša bývalá spolužiačka ako zle platená operátorka v pásovej výrobe a vaše pracovné úspechy jej ležia v žalúdku? Okamžite začne kritizovať napríklad vaše manželstvo. Veď si z vás manžel robí obyčajnú handru. Takéto chovanie by ona určite nezniesla. Alebo sa pozastaví nad tým ako ste zostarla- to asi tá vaša náročná práca- no, že vám to za to stojí. Alebo nájde hocičo iné, čo je vo vašom živote neznesiteľné. A hneď sa cíti lepšie.

Spravodlivý trest

– Myslia si, že ste im ublížili, alebo ich urazili, tak vám to chcú vrátiť.
Hnevá sa vaša matka, že ste vybehla s kamarátkou na víno, hoci vám dala jasne najavo, že to nie je vhodné, pre mamu a manželku? Stavte sa, že na druhý deň vám vykričí, napríklad že ste poriadne neobliekli jej vnúča do škôlky – tričko bolo zaprané, ponožka mala dierku…čo chcete, aby na vás učiteľka zavolala sociálku? Ale na lietanie po nociach si čas vždy nájdete!

Porucha osobnosti

– Niekedy je to o osobnostných charakteristikách a vnútorných nastaveniach. Ak niekto trpí poruchou príjmu potravy, vždy sa mu bude zdať, že aj vy potrebujete zhodiť pár kíl. Ak niekto nenávidí deti, aj tie vaše mu budú pripadať drzé, otravné a nevychované. Ak je niekto posadnutý čistotou, váš byt bude vždy nechutne špinavý. Jednoducho si nevedia pomôcť a hlavne si neuvedomujú ak prekročia hranicu

bolesti hlavy
Psychóza skresľuje realitu

A týmito výrokmi vás nekompromisní kritici zaručene odrovnajú:

„Hovorím len pravdu – čo ti mám klamať?“

Nie nechcete, aby klamali, ale to čo hovoria, určite nie je objektívna pravda. V najlepšom prípade je to ich subjektívny názor. Ak je pre nich tak dôležité prezentovať svoj názor, o ktorý ich nikto nežiadal, prečo majú aj nutkanie neustále ho opakovať? Nie ste hluchá, ani nechápavá! Nech rýchlo povedia, čo majú na srdci a tému „ty si ale neschopná“ môžete uzatvoriť.

ťažký život
Je ťažké brániť sa

„Chcem ti len pomôcť.“

Veľa tých nekompromisných kritikov tomu naozaj verí. Myslia si, že vás motivujú a otvárajú vám oči. Ale jediné, čo dosiahnu je, že vám skazia deň a vaše sebavedomie zakopú do zeme. A to vám zo žiadneho hľadiska nepomôže!

„Hneď sa urážaš – nie si schopná uniesť pravdu?“

Iste, ak sa odvážite ráznejšie sa ohradiť, ste za hysterickú netýkavku, ktorá zatvára oči pred realitou. Hádam by ste chcela žiť vo vysnívanom svete, kde by vám každý pochleboval. Každý má právo vyjadriť svoje výhrady voči vám. Ale vy zase máte právo, aby vám tieto výhrady boli oznámené slušne. A ak to nedokážu, nech si svoje múdrosti nechajú pre seba.
Úprimnosť robí zdravý vzťah. Určite nikomu nezaškodí určitá dávka seba-reflexie. Ale všetko musí mať svoje hranice a hlavne opodstatnenie. Prehnaná, vykonštruovaná kritika spôsobí akurát bolesť a konflikty vo vzťahoch

Foto: Pixabay.com