Zdravie Zdravie dieťatka Slovenka nedala zaočkovať dieťa: Dostalo chorobu, po ktorej ochrnulo!

Slovenka nedala zaočkovať dieťa: Dostalo chorobu, po ktorej ochrnulo!

Očkovanie je téma, ktorá neustále dokáže rozbúriť pokojné hladiny našich životov. Aj v čase, keď môžeme deti účinne ochrániť pred vážnymi chorobami ako osýpky, čierny kašeľ alebo rubeola, sa nájdu rodičia, ktorí ich očkovať nechcú.

 

Mýtus, že očkovanie môže spôsobiť autizmus je síce dávno vyvrátený, no aj napriek tomu sa mnohí rodičia rozhodnú z tohto dôvodu dieťa neočkovať. Bohužiaľ, na takéto rozhodnutie veľakrát tí najmenší doplatia stratou zdravia a v najhoršom  aj života. O takomto prípade rozpráva na portáli 1pluska.sk aj predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Momentálne riešia prípad polročného dieťatka, ktoré dostalo pneumokokový zápal mozgových blán. Bábätko malo mať v tomto čase už za sebou dve dávky vakcíny proti pneumokokom, ale rodičia sa rozhodli dieťa nezaočkovať. 7 operácii bolo neúspešných a diagnóza dieťaťa po prekonaní choroby je hydrocefalus. Má ochrnuté všetky štyri končatiny a žiadne známky aktívneho života.

V Česku sa rozhodli proti takémuto rozhodnutiu zakročiť opatrením, na základe ktorého neočkované deti staršie ako tri roky nebudú môcť navštevovať škôlku. Ak ho schvália, v platnosti bude od decembra tohto roka. O podobnom riešení sa diskutuje už aj na Slovensku. V súčasnej dobe môže hroziť rodičom za neočkovanie dieťaťa pokuta do výšky 331 eur.

Zdroj: 1pluska.sk | Foto: depositphoto.com