Nie je to tak dávno čo dokument o slovenskom pôrodníctve vyvolal vlnu pobúrenia a opäť je tu publikácia, ktorá opisuje, ako sú neustále porušované ľudské práva budúcich matiek.

 

Reč je o publikácii s názvom „ŽENY, MATKY, TELÁ II“. Autormi tohto diela sú aktivistky zo združenia „Ženské kruhy“. Publikácia sa opiera o hĺbkové rozhovory s rodiacimi ženami o ich pôrodnej skúsenosti vo vybraných pôrodniciach.

Tieto ľudsko-právne aktivistky zbierali fakty od roku 2014 a formou písomnej publikácie chcú dať najavo, že v slovenských pôrodniciach sú masovo porušované ľudské práva žien a neraz sú aj zastrašované. Problémom je zastaralosť, napr. váženie a meranie detí bezprostredne po pôrode narúša popôrodnú adaptáciu. Pôrodné lôžka sú umiestnené často oproti dverám a tak rodiacu ženu uvidí každý doširoka, čím sa stráca intimita a súkromie. Slovenské ženy sú v pôrodniciach nútené do jednej polohy v ľahu a vyväzovania nôh. Nastrihovanie hrádze je bohužiaľ rutinou a ľudovo povedané „skákanie po bruchu“ bežnou praxou.

„Je smutné, že ministerstvo si všimlo tento problém až po uvedení filmu, napriek tomu že ľudskoprávne expertky zbierajú tieto dáta už dlhú dobu. Náš dokumentárny film teraz putuje po Slovensku, dostávame stále viacej pozvaní aj z Čiech a riešime premietania aj v iných krajinách.“ Hovorí Zuzana Límová, autorka filmu „Before I met you“, ktorý spustil doslova šialenstvo.

Upútavku na film si môžete pozrieť tu:

K faktom z publikácie sa ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nevyjadruje. Do rúk ju dostane v najbližších dňoch. Systémové zmeny v pôrodníctve by ale mali byť už v procese riešenia.

“Dobré a kvalitné podmienky pre mamičky, respektíve budúce mamičky a ich deti sú jednou z hlavných priorít Ministerstva zdravotníctva,” uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Faktom je, že začiatkom februára sa už zrušili poplatky za podanie epidurálky či prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Zdroj: zenskekruhy.sk, noviny.sk | Foto: zenskekruhy.sk, facebook.com, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.