V súčasnosti sú profesionálni zdravotní klauni považovaní za účinnú súčasť liečebného procesu v nemocniciach po celom svete. Máme ich aj tu na Slovensku. Vedeli ste o nich?

 

Každá mamička a otecko sa občas dostanú do nepríjemnej životnej situácie, kedy ich dieťatko ochorie z rôznych príčin a musí byť hospitalizované v nemocnici na detskom oddelení. Ak vám na dvere vašej izby zaklope zdravotný klaun, nezľaknite sa ho! Chce vás aj vaše dieťatko iba rozveseliť.

Červený nos alebo “Clowndoctors” je občianske združenie, uznávané pre svoju odbornosť v oblasti využívania humoru v zdravotníctve. Svojimi návštevami na slovenských detských oddeleniach odpútavajú malých pacientov a ich rodičov od strachu, napätia a úzkosti spojenej s liečbou.

Využívajú k tomu zábavu, hudbu, pesničky, kúzla, animáciu a dodávajú tým psychickú podporu. Roznášajú radosť a smiech po chodbách detských oddelení a za túto snahu im patrí jedno veľké ocenenie.

Zdravotní klauni rozveseľujú deti a ich rodičov

“S klaunmi zo združenia Červený nos som sa stretla na detskom oddelení v Žilinskej nemocnici, kde bol hospitalizovaný aj môj ročný syn a ja s ním. Prvýkrát, keď som ich uvidela, nechápala som, prečo sa doktori obliekajú za klaunov :)… až potom mi došlo, že to nie sú skutoční doktori, ale že ich úloha je iná, no rovnako dôležitá a tou je rozveseliť deti, ktoré sú v nemocnici z rôznych príčin, dodať im potrebnú silu na vyliečenie, rovnako tak aj ich rodičom. Navštevovali izbu za izbou a odvšadiaľ sa ozývali tóny ukulele, známe detské pesničky a detský smiech. Dokonca som sa jeden deň pristihla, že stojím na chodbe a obzerám sa doľava, doprava… hľadala som ich, aby mi zaspievali Kukulienku (a to mám 31 rokov :)), kým sme čakali na výsledky vyšetrení a skrátili nám tak nervy drásajúcu neistotu,“ hovorí mamička zo Žiliny.

Aj mená týchto „doktorov“ sú častokrát sami sebou dôvodom na zábavu. Nájdu sa medzi nimi aj také zvučné mená, ako primárka De Mencia, doktor Quido Bublanina, doktor Fifipierko, sestrička Gvendolína Vygumovaná, doktor Hugo Huspenina, a iné vtipné pomenovania.

Doktor Bublanina so zameraním na metódy vytvárania chichotu.

Takýmto milým spôsobom prispievajú títo zdravotní klauni k zlepšeniu psychického stavu detí a ich rodičov počas hospitalizácií v nemocniciach a hudbou s humorom prekonávajú strach z chorôb.

Zdroj: facebook.com, cervenynos.sk | Foto: facebook.com, cervenynos.sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk