Michael McCarthy (37) bol odsúdený za zabitie 2-ročnej Belly Bond. Za vraždu druhého stupňa mu v štáte  Massachusetts reálne hrozí doživotný trest. Tragický príbeh sa uzatvára, ale pochybnosti zotrvávajú. Obvinený celý čas tvrdil, že je nevinný a vraždu spáchala sama matka mŕtveho dievčatka – jeho bývalá priateľka Rachel Bond.  Dokáže sa niekedy pravda?

 

Hrozná sága začala v júni 2015, keď vody na pobreží Deer Island v Bostone vyplavili čiastočne rozložené telíčko batoľaťa, zaviazané v igelitovom vreci na odpadky. Začalo sa rozsiahle a mediálne sledované vyšetrovanie. Kriminalisti vynaložili enormné úsilie pre identifikáciu neznámeho dievčatka, vtedy známeho ako „Baby Doe“. Forenzný portrétista zostavil jej pravdepodobnú podobu a obrázok bol zdieľaný pre širokú verejnosť. Výsledkom boli tisícky rôznych tipov, ale žiadny z nich neviedol k reálnej stope. Meno mŕtveho dievčatka zostalo záhadou celé mesiace.

Forenzný portrét BABY DOE

Aká je pravda?

Zlom nastal až v septembri 2015, kedy sa vyšetrovateľom prihlásil Michael Sprinsky. Tvrdil, že sa mu jeho kamarátka v slabej chvíli zdôverila, že jej malá dcérka je mŕtva a že ju zabil práve Michael McCarthy. Dovtedy známym tvrdila, že dieťa jej bolo odobrané úradmi. Ona sama pomáhala zahladiť stopy a zbaviť sa mŕtvolky, aby neprišla o sociálne dávky. „Baby Doe“ dostala meno a tvár Belly Bond a Michael McCarthy spolu s Rachel Bond boli zatknutí pre podozrenie z vraždy.

Rachel Bond celý život bojovala so závislosťou

Aj pri týchto zisteniach bola cesta do súdnej sieni veľmi komplikovaná. Matka, jej ex- priateľ a všetci ľudia pohybujúci sa v ich blízkosti boli silne závislí na drogách. Dostať z nich rozumné odpovede na pokladané otázky bolo prakticky nemožné. Doteraz nie sú známe dôležité detaily. Nevie sa nie len to, ako presne, ale ani kedy sa zločin stal. Je jasné, že dieťa zomrelo v starostlivosti Rachel a Michaela, ale nenašli sa žiadne otlačky prstov, DNA, krv, či iné forenzné dôkazy. Takže celý prípad bol postavený na výpovedi Rachel Bond. Tá bola síce obvinená z napomáhania vraždy, ale za svedectvo proti bývalému priateľovi a spoluprácu s prokurátorom jej bol vymeraný len podmienečný trest.

Detstvo v tieni závislosti

Drogy a závislosť boli súčasťou života malej Belly od jej narodenia. Vlastne ešte pred ním. Bola počatá v stane na Occupy Boston, v čase keď jej rodičia žili ako bezdomovci závislí na cracku. Závislosť nebola pre Rachel nič nové. Jej register je pomerne bohatý – zatknutie za prechovávanie heroínu a prostitúciu. Ešte pred narodením Belly jej boli úradom sociálnych služieb odobrané ďalšie dve deti. Napriek tomu jej susedia vypovedali, že bola milujúcou matkou. Mala svoje úlety, robila chyby, ale vraj sa v rámci svojich možností skutočne snažila vytvoriť pre svoju dcérku vyhovujúce podmienky.

Podľa svedectiev, bola Rachel milujúcou matkou

Po smrti svojej dcéry ale Rachel úplne svojej závislosti podľahla. V čase, keď vrcholil záujem verejnosti o identite jej mŕtvej dcéry, ona žila v kolotoči drogových flámov. Rachel neoznámila polícii, že jej dcéra bola zabitá a svoj žiaľ  utápala v každodennom užívaní heroínu.

Zabíjali drogy

„To zlo je heroín,“ vyjadril sa asistent okresného zástupcu David  Deakin. „Namiesto toho, aby svoju situáciu riešila, aby urobila to, čo je správne, spravila to, čo bolo jednoduché a bezbolestné – zdrogovala sa.“

Michael McCarthy bol jedinou obvinenou osobou v tomto ostro sledovanom procese. Ale prokurátor Suffolk County v záverečnej reči poukázal aj na ďalšieho spoluvinníka – závislosť na heroíne.

„Je to primárne heroín, ktorý nás všetkých viedol,” povedal Deakin. „Keby nebolo heroínu, nebol by prípad.”

Tento prípad je síce strašný, ale bohužiaľ nie je ojedinelý. V posledných rokoch epidémia heroínu spravila so závislých ľudí brutálne, nemysliace trosky, ktoré bezprostredne ohrozujú svoje rodiny a blízkych. A tento proces nevykazuje žiadne známky spomalenia a hoci je v prvom rade o úmrtí maličkej Belly, poskytol znepokojujúci obraz o ničivej moci heroínu nad ľudským životom.

Zdroj: edition.cnn.com | Foto: dition.cnn.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk