AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
dojcenie

Dojčenie na verejnosti je veľká téma a do istej miery je v našej spoločnosti tabuizovaná. Do médií sa dostávajú takmer denne prípady, kedy je dojčiaca matka vykázaná zo spoločenského priestoru za to, že si dovolila “otrčiť” prsia. Ale prečo je to tak? Prečo sa na dojčiacu ženu nazerá práve takouto optikou? Americkí sociológovia majú odpoveď.

Podľa slov odborníkov si stačí pozorne prečítať online komentáre, aby sme videli istý stále sa opakujúci vzorec. Vo väčšine prípadov osoba, ktorá slovne dojčiacu matku napáda tvrdí, že jej konanie je neslušné, škandalózne, ba až oplzlé. Ako istý cirkevný úradník, ktorý nazval ženu dojčiacu počas omše, za striptérku. Iní, tí menej radikálni navrhujú mamičkám, že aj ony by sa lepšie cítili schované pred očami verejnosti. Veď i ony sa musia hanbiť, nie?

dojcenie

V pozadí takýchto komentárov sa skrýva názor, že dojčenie by malo byť pred ostatnými skryté, že ide o privátny akt a takým by mal ostať. A z uhla pohľadu sociológov to vypovedá veľa o tom, ako ľudia vidia a chápu ženy a ich prsia: ako se*uálne objekty. V našej spoločnosti je to už raz tak, napriek tomu, že sú biologicky “vyrobené” na kŕmenie mláďat, sú ženské prsia univerzálne brané úplne inak.

Priťahujú pohľady a predávajú produkty. A vďaka tomu majú ženy pocit, že ak svoje dámske prednosti čo i len trochu odhalia, ich čin je automaticky se*uálny. Čo sa teda môžeme dozvedieť o našej spoločnosti ak preskúmame túto vec z pohľadu sociológie? Podľa odborníkov vyplynú na povrch dosť znepokojivé veci. Tvrdia, že ak sú ženské telá brané takto, stávajú sa z nich objekty pasívne čakajúce na chvíľu, kedy sa muži rozhodnú byť uspokojení. Toľko pohľad sociológov.

A kde je koreň tohto sociálneho problému? Tkvie údajne vo viere, že ženské telo je nebezpečné, kazí mužov a núti ich strácať nad sebou kontrolu. Nech už je pes zakopaný hocikde, dojčiace matky si zaslúžia nebyť osočované a vyháňané z verejného priestoru za to, že napĺňajú fyzické potreby svojich detí. Aby sme dosiahli lepšie podmienky pre dojčiace mamy, je podľa odborníkov na spoločnosť nutné oddeliť prsia (a rovno celé telá) od se*uality a prestať ju vnímať ako problém.

Zdroj: thoughtco.com, Foto: pexels.com, thoughtco.com