Boli ste doma a vzorne ste sa starali o detičky po celý čas, kým nenastúpili do škôlky. Teraz je čas opätovne sa zaradiť do pracovného procesu. Možno sa na to tešíte, možno cítite obavy. A žiaľ, na Slovensku vám to zamestnávatelia veľmi neuľahčia.

Ak ste na materskú dovolenku odišli od zamestnávateľa, u ktorého máte trvalý pracovný pomer, budete to mať o niečo jednoduchšie. Ak budete mať o svoju pôvodnú prácu záujem, zamestnávateľ vám pravdepodobne umožní nastúpiť ak už nie na rovnaké, tak aspoň na podobné miesto. Ak sa rozhodnete do tejto práce viac nenastúpiť a radšej si nájsť niečo iné, stále ste vo výhode, pretože vo svojom životopise nemáte časovú bublinu bez zamestnania, preto nemusíte nikomu vysvetľovať, čo ste posledných 5 rokov robila.

Horšie ste na tom, ak vám pracovný pomer skončil tesne pred alebo počas materskej. Bohužiaľ, naši zamestnávatelia nie sú naklonení tomu, aby predlžovali pracovné zmluvy tehotným ženám. Preto bude váš nástup do sveta práce ťažší.

Pozrite si tiež video, aké ste ešte nevideli: Takto vyzerá pracovný pohovor, ktorým zaručene prejdete!

Čo ste robila posledné roky?

No veď, boli ste doma a starali ste sa o deti. Manažovali ste chod domácnosti, zabezpečovali ste logistiku, nákup, balenie aj export. Dokázali ste pracovať nad rámec akejkoľvek pracovnej doby, väčšinou s úsmevom. Niektoré z vás študovali a vzdelávali sa v rôznych smeroch. Na pohovore to síce znie o niečo lepšie ako len „bola som doma“, aj tak ale príde tá najokukanejšia otázka:

Koľko máte detičiek?

Čo to má akože spoločné s prácou s faktúrami? Akože, čím viac detí, tým väčší úsmev? Alebo opačne? Nehovoriac o tom, že na toto sa pýtať nesmú. Väčšina z mamičiek aj tak dookola vysvetľuje, že má predsa manžela a svokru a že deti jej nebudú prekážkou v práci. Aj tak je to ponižujúce a trápne.

Čože? Tri detičky?!? A to ich kde chcete nechať, keď budú choré?

To je nejaká choroba, mať viac ako jedno dieťa? Prečo to vlastne rozoberáte? Mali by ste sa rozprávať, čo bude náplňou vašej práce a či ju budete zvládať, nie kto bude doma variť večeru.

Tak my sa vám ešte ozveme

Asi budete túto vetu počuť častejšie, ako by vám bolo milé, ale nevešajte hlavu. Našťastie je dnes nezamestnanosť v dobrých číslach a ak vám 10-krát nezavolajú, nakoniec sa nájde normálny zamestnávateľ – človek, ktorý má tiež deti a dokonca chápe, že tie deti nepatria iba mamičke, ale aj oteckovi a navyše už vymysleli také vymoženosti ako je škôlka alebo letný tábor. A čo je dôležité – zodpovedné mamy, sú zodpovednejšie aj v práci a majú oproti mladým slobodným dievkam jednu obrovskú výhodu – už neodídu na materskú.

Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk