V utorok 20. februára zverejnil Detský fond OSN UNICEF správu o úmrtnosti novorodencov. Zostavený bol rebríček, v ktorom sú zoradené jednotlivé krajiny podľa toho, aký počet novorodencov umrie v priebehu prvého mesiaca svojho života.

 

Najlepšie je na tom Japonsko, Island, Singapur a Fínsko, najhoršie skončil Pakistan, Stredoafrická republika a Afganistan. Slovensko skončilo na 149. mieste z počtu 184 krajín. V Pakistane zomrie do prvého mesiaca života jedno dieťa z 22, v Stredoafrickej republike jedno z 24 a v Afganistane jedno z 25. Celkovo zomrie na svete v prvom mesiaci života 2,6 milióna detí, milión z toho sa nedožije druhého dňa života.

Na prvých priečkach rebríčka sa nachádzajú krajiny, v ktorých je rozšírená chudoba či pretrvávajú konflikty a tehotné ženy nemajú potrebnú zdravotnú starostlivosť.

V Japonsku zomrie jedno dieťa z 1111, to znamená, že novorodenci majú skoro 50-krát vyššiu šancu na prežitie ako v Pakistane. Slovensko sa spolu s Novým Zélandom umiestnilo na 149. mieste. V obidvoch krajinách zomrie do prvého mesiaca jedno z 333 detí.

Väčšine úmrtí by bolo možné predísť

Riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová tvrdí, že väčšine úmrtí by bolo možné predísť: “Vieme, že väčšinu z týchto detí môžeme zachrániť cenovo dostupnými a dobrými riešeniami.” Hlavnými príčinami sú predčasný pôrod, problémy pri pôrode, zápal pľúc, meningitída a sepsa. Zdôrazňuje, že o tehotné ženy by sa mali starať vyškolené pôrodné asistentky, dôležitá je dostupnosť čistej vody a dezinfekčných prostriedkov, dojčenie, správna výživa či kontakt s matkou hneď po narodení.

Zdroj: data.unicef.org | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.