cigareta

Všetci vieme, že fajčenie škodí zdraviu. Zvyk je však často železná košeľa a sú ženy, ktoré sa cigarety nechcú vzdať ani počas tehotenstva. Určite ste vedeli, že fajčenie bábätkám v brušku škodí, teraz to už môžete vďaka novodobej technike aj vidieť. Moderná technológia 4D ultrazvuku odhalila, ako veľmi týmto zlozvykom trpia nenarodené deti. 

Detskí lekári a psychológovia z Oddelenia psychológie Durhamskej univerzity sa spojili a pod ich taktovkou bola vypracovaná štúdia o dopadoch fajčenia na plody v maternici. Sledované boli bábätká medzi 24-tým a 36-tym týždňom veku, matiek bolo dvadsať. Štyri fajčili v priemere 14 cigariet denne, pričom zvyšné sa cigaretám dlhodobo vyhýbali.

Ženám urobili počas troch mesiacov štyri ultrazvuky a výsledky boli šokujúce. Bábätká fajčiarok vyzerali vystresované a podráždené, neprirodzene sa v brušku hmýrili a hýbali ústočkami. Všetky deti sa síce narodili zdravé, ale doktori sú vo svojom názore pevní. Vystaviť deti takému očividnému stresu je podľa nich obrovská nezodpovednosť, egoizmus a veľké riziko. Fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu, môže poškodiť tkanivo v pľúcach a mozgu a dieťa kvôli nemu nemusí mať dostatok kyslíka.

ked matka fajci

Každá zodpovedná, rozumná a milujúca matka chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Preto ruku preč od cigariet a z prefajčených miestností radšej utekajte!

Zdroj: theearthchild.co.za, Foto: theearthchild.co.za, pexels.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.