ustráchaný chlapec

Deti už od útleho veku zažívajú množstvo situácií, ktoré sú pre ne nové a výnimočné. Často nie veľmi príjemné. Medzi takéto zážitky patrí napríklad očkovanie alebo odber krvi. U detí s príznačným pomenovaním: “pichanie”. Aj napriek tomu, že pri hrách na doktorov a pani sestričky pichnú hračkársku injekciu bez zaváhania, skutočnosť u nich taká jednoduchá nebýva.

Strach z doktorov poznáme aj my dospelí. Žalúdok sa nám veľakrát ozýva už tri dni pred plánovanou návštevou lekára. A my sme pritom už ostrieľaní a nejedno vyšetrenie, odber krvi či očkovanie máme úspešne za sebou. Ako však blížiacu sa návštevu ambulancie a sľúbenú nepríjemnú injekciu môže prežívať taký predškolák?

Jedno je isté. Každé z detí je iné, jedno prejavuje búrlivo svoje emócie, neubráni sa ani hlasnému kriku a plaču. Ďalšie všetko prežíva vo svojom vnútri a pod okom sa mu mihne nepatrná slzička. To, čo deti poväčšine majú spoločné, je práve ten spomínaný strach. Možno ste si už preto kládli otázku, ako mu to celé uľahčiť a pomôcť mu v prežívaní jeho strachu.

1. Rozprávajte sa o tom, čo ho čaká

Ak má váš drobec otázky, snažte sa mu pravdivo odpovedať. Deti sa vždy zaujímajú o to, či injekcia bolí. Neodbite ho vetou: “To nič nie je, veď si už veľký.” Skúste sa reálne zamyslieť a spomenúť si na to, ako by ste mohli pichnutie injekcie opísať. Zároveň túto informáciu svojej ratolesti pomenujte tak, aby tomu dokázal porozumieť. Nájdite si čas na rozhovor, ak ho dieťa potrebuje.

2. Vyjadrite dieťaťu podporu

Báť sa je prirodzené. Povedzte vášmu juniorovi, že môže prežívať strach a že ho chápete. Uistite ho, že budete pri ňom a nebude samé. Dieťa musí cítiť, že v každej situácii stojíte pri ňom. Aj vtedy, keď kričí a plače od strachu.

3. Spomínajte na vaše skúsenosti

Deti rady počúvajú príhody z detstva a so zatajeným dychom vždy nasávajú príbehy svojich rodičov o tom, čo prežili, keď mali toľko rokov ako ony. Zverte sa svojmu dieťaťu, že aj vy ste boli na očkovaní, aj vám brali krv či pichali injekciu. Vyjadrite pocity, ktoré ste pri tom prežívali a nezabudnite dodať, že to všetko dobre dopadlo.

Ak máte pocit, že okrem slov pomôže aj motivácia v podobe malej sladkej dobroty za statočnosť, v tejto výnimočnej situácii si do tašky pripravte aj malú sladkosť. Môžete ju vášmu šikovníkovi ponúknuť po absolvovaní injekcie. Po opadnutí všetkého stresu, ktorý váš potomok práve zažil, mu padne sladká obľúbená drobnosť vhod. Rýchlo pri nej zabudne na bolesť a aj na strach, ktorý prežíval v uplynulých minútach.

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.