Na Slovensko trend pôrodných fotografov zatiaľ ešte nedorazil. No vo svete je vraj úplne normálne, že nastávajúca mamička okrem plánovania výbavičky plánuje i výber dobrého pôrodného fotografa, ktorý by zvečnil príchod ich potomka na svet. Snímky, ktoré vám predstavíme, patria medzi ich najlepšie husárske kúsky a sú všetko, len nie tuctové. Pretože výnimočná fotografia sa robí práve takto.

Pôrodné fotografie, ktoré vám ponúknu svetové vyhľadávače, sú viac-menej o tom istom: začínajú utrpením mamičky, sem-tam slzičkou, zaťatými päsťami a končia radostnou úľavou z narodenia nového človeka. Úsmevy, dojatie, úľava – všetko to je prirodzené a krásne. Avšak vystihnúť správny moment, stlačiť spúšť a zachytiť genialitu jedinej výnimočnej sekundy medzi riadkami však vie iba šikovný fotograf. Pozrite sa, ako to niektorí z nich robia.

Keď pohlavie znamená šok

Koto Nakamuru z austrálskej Tasmánie celých deväť mesiacov lekári presviedčali o tom, že bude mať dcéru. Na pôrodnej sále však lekár oznámil: “Je to chlapec.” Šok, aký prežila, má zapísaný v očiach. Neopakovateľný moment zvečnila fotografka práve v čase, kedy zdesená Koto prijíma od lekára konštatovanie, že porodila chlapca.

“Na pár sekúnd som bola v šoku, bez jediného slova. Vyzeralo to, že všetci žartujú, kým som sa nepresvedčila na vlastné oči,” spomína Koto, dnes už s úsmevom, na chvíľku, kedy si uvedomila, že celá výbavička je v dievčenských farbách a niekoľko mesiacov všetci žili v ružovej bubline. Chlapca pomenovali Taiga, čo v japončine znamená “silný a pôvabný.”

S putami na rukách a nohách

V tomto prípade si hlavné hrdinky fotografií “dvorného” pôrodného fotografa nepriali. 34 štátov, tvoriacich USA, legislatívne nariaďuje tehotným väzenkyniam, aby boli počas pobytu na miestach mimo väznice v putách. Sem patria i pôrodnice a celý pobyt v nich. Znamená to, že aj počas pôrodu musia byť ženy pripútané oceľovými putami. 16 ďalších štátov USA to v tichosti dodržiava – s odvolaním sa na verejné záujmy. Výnimku tvorí štát New York, kde v roku 2009 Najvyšší súd potvrdil lobby zo strany aktivistov a ženám nasadzuje putá až po pôrode a návrate do väzenia.

Nasledujúca fotografia vznikla v štáte Arkansas. Odsúdená žena na nemocničnom lôžku bojuje s pôrodnými bolesťami a s putami na rukách.

Stačili jej tri minúty

Iba tri minúty stačili tejto žene na to, aby porodila. Nie na pôrodnej sále, ale na prepravnom nemocničnom vozíčku v podzemnom parkovisku nemocnice. “Bolo to tak rýchle, cítila som iba dve silné kontrakcie a už mi sestra povedala, že vidí hlavičku. Raz som potlačila a dieťa bolo vonku,” priznala sa Amy, čerstvá druhorodička. Tak rýchly príchod bábätka jej ostatné matky určite závideli.

Otcovia sú hrdí, nie každý prizná emócie

Fotografie otcov sú pre pôrodných fotografov vďačnou témou. Nie všetci muži totiž dokážu v osudnej chvíli prejaviť svoju hrdosť a pri pohľade na krv sa nezosypať. Otec na tejto fotografii si na pomoc zobral zrkadlo, aby sa nemusel priamo dívať na dané miesta. No keď ho lekár upozornil, že mu zrkadlo prekáža, fotograf stlačil spúšť. Na “palube” zavládla panika.

Pôrod v dobe modernej

Čakanie na príchod potomka si na ďalekom východe krátia svojsky. Medzinárodná asociácia pôrodných fotografov ocenila tento snímok ako jeden z desiatich najúsmevnejších za rok 2016.

Díva sa niekto?

Úsmevné pozadie má i táto fotografia. Kolové nápoje sa v amerických pôrodniciach čerstvým mamičkám neodporúčajú (resp.ženy ich pijú na vlastnú zodpovednosť) a tak keď sa nikto nedíval, žena využila moment a “chlipla si” z ponúkaného nápoja.

Tam, kde býva beznádej

Život nepíše iba pekné príbehy a nie všetky ženy sveta majú možnosť privítať dieťatko v čistej, útulnej a bezpečnej nemocnici. Keď sa afgánsky Taliban dostal k moci, mnoho lekárov, zdravotných sestier a iného kvalifikovaného personálu z miest či krajiny ušlo. Na snímke sa miestna žena pripravuje na pôrod v nemocnici, ktorej infraštruktúra je úplne narušená. Chýba tečúca voda a základné hygienické či medicínske vybavenie. Pôrodný fotograf je určite to posledné, čo ju v danej chvíli zaujímalo.

Americká novinárka Lyndsey Addario ženu presvedčila, aby súhlasila s jej prítomnosťou na pôrodnej sále. Novinárka a fotografka sa špecializuje na dokumentovanie ťažkej úlohy žien vo svete, najmä v krajinách tretieho sveta či vojnou zmietaných oblastí. Za možnosť zúčastniť sa pôrodu zaplatila budúcej mamičke v prepočte päť eur.

Zdroj: www.essentialbaby.com.au, www.theguardian.com, www.birthandbeyondmagazine.com | Foto: www.youtube.com, www.pinterest.com, www.instagram.com, www.flicr.com, www.nationalgeographic.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk