Postav dom, zasadiť strom a splodiť syna je už v dnešnej dobe skôr vzácnosť ako samozrejmosť. Teraz sa čím ďalej viacej stretávame s presne opačnou verziou. Nie je tajomstvom, že sa bežne rodia deti nezosobášeným párom. Možno ste aj vy práve z tých, ktorí si najskôr poriešili bábatko a až neskôr začali premýšľať nad manželstvom.

Ale ako zvládnuť všetok ten zhon pri malom dieťati ? Úplne jednoducho! Treba si však včas vypracovať svadobný plán.

Kostol/ obradná sieň

Čo by mal obsahovať svadobný zoznam? Tak a pekne poporiadku. Každá svadba sa nezaobíde bez obradnej siene, kostola alebo iného alternatívneho priestoru. Musíte ísť včas za farárom alebo starostom, aby vám niekto šikovnejší nevyfúkol termín. V prípade, že sa idete brať v kostole, ktorý spadá pod farnosť nepokrsteného ženícha, musí si nevesta priniesť svoj krstný list. Nevesta by nemala zabudnúť na spoveď, svedkovia ju nepotrebujú. Farár neskôr podá podrobnejšiu inštruktáž, kto čo číta, kto kde stojí a podobne. V podstate na sobáš v kostole sú potrebné obrúčky a krížik, pokiaľ chcete mať prísahu na kríž.

Svadobná hostina

Ďalej netreba zabudnúť na priestory pre svadobnú oslavu. V prípade kultúrneho domu treba zvlášť vybaviť kuchára, ktorý by v tom lepšom prípade mal svoj vlastný zohratý tím pomocných kuchárok a čašníkov. Tu ale nastávajú dve možnosti. Buď všetky potraviny potrebné na hostinu zabezpečí kuchár a vy mu to následne preplatíte, alebo si zoberiete zoznam na starosti vy a pripravte sa na nekonečné behačky a študovanie akciových letákov na kuracie prsíčka a podobne. Ale má to svoju výhodu, viete čo potom jete. 😉

Výzdoba

Pokiaľ netrpíte finančnou núdzou, je pre vás najmenej stresujúce objednať si firmu zaoberajúcu sa výzdobou slávnostných priestorov. V prípade však, že ste škrečok šporovlivý, ktorý si vie podobnú výzdobu zabezpečiť sám, musíte si poriešiť ďalší zoznam.

Na tomto papieriku musíte mať napísané aspoň tieto veci: obrusy, vázy na kytice, vázy na stoly, riad, príbory (v prípade, že sa to v kultúrnom dome nenachádza), servítky, menovky, zasadací poriadok, ak chcete, tak darčeky pre hostí, výzdobu za hlavy mladomanželov, lopatku a metlu na zamietnutie črepín, poháre na prípitok/minerálku/tvrdé, obleky na stoličky, sviečky a ostatnú výzdobu. Pri kúpe dekorácie budete veľmi dlho žiť v presvedčení, že: ” My sweet Aliexpress!”

Výslužky

Od mesiaca vašej svadby dosť závisí aj výber zákuskov. Chvalabohu sú tety cukrárky natoľko uvedomelé, že vás upozornia, že v auguste nie je vhodné vyberať krémové zákusky. (Ale zaručený zážitok pre svadobčanov, taký zákusok šmrncnutý salmonelou. Potom na vašu svadbu veľmi dlho nikto nezabudne. 🙂 ).

Tiež vám uľahčia nekonečne triedenie zákuskov do výslužiek, keďže v ponuke majú balenie v rôznych veľkostiach za mizivý poplatok. Štandardne sú to balenia po 12/24 kusov. A nezabudnite ešte pridať fľašku. Oplatí sa tzv. koštovkový prieskum. Nebudete predsa kupovať mačku vo vreci. 😉

Kvety

Kvety do sály sa najčastejšie zvyknú prispôsobovať svadobnej kytici, ale nebýva to pravidlom. Výber dôkladne prekonzultujte s kvetinárkou, aby nedošlo ku sklamaniu. A keď nebudete chcieť, pokojne svadobnú kyticu nehádžte. Veď oplieskať o zem tak krásnych 60 eur, to teda nie! Pierko je samozrejme tvorené z kvetov z kytice.

A nezabúdajte na kvety do kostola, pretože sa vám môže stať, že vám zavolá kvetinárka, s vetou: “.. ešte dobre, že som tam zaniesla tie kvety, lebo kostolníčka ti tam chcela nechať z pohrebu zo stredy….”. Trochu čierneho humoru nikdy neuškodí, ale na svadbu ?

Starejší

Starejší, (“vztyčný dôstojník”), môže vniesť výbornú a pohodovú náladu, ako váš deň aj neskutočne pokaziť alebo vás v určitých činnostiach strápniť. Preto si výber takto zodpovednej osoby dobre zvážte. Ideálny je človek, ktorý sa tomu venuje so zanietením a nedopije sa vám hneď po polievke.

Svadobná torta

Trendom posledných rokov sú minimálne dvojposchodové torty obsypané fondánovými kvetmi. Nie, nemusíte ísť s davom a za to, že kamarátka mala takú, vy nemusíte mať väčšiu. Kašlite sa na ten materialistický prístup dnešných “honosne nenažratých” neviest. 🙂

Je to vaša svadba a áno, robíte to pre hostí, ale tí hostia prišli kvôli vám a určite ich viac poteší, keď im ponúknete niečo vášmu srdcu milé. Preto ak máte chuť na slanú tortu, pokojne si spravte slanú a kľudne aj päťposchodovú.

Obrúčky

Pri slovku obrúčky, sa vám v prvom momente premietnu dve výplaty vyhodené von oknom. Krúžok ako krúžok, a to že bude z 24-karátového zlata neznamená, že ho niekde nestratíte. Dnes je to skôr vecou chválenia sa, než potrebou mať drahý prsteň. Veď keď už vysolíte za obrúčky 800 eur, musí to vedieť každá vaša pseudokamarátka. Poznáme manželov, ktorí sa so striebornými obrúčkami za 39 eur ľúbia a rešpektujú tak, ako sa neľúbia tí, ktorých vyšli na 800 eur. Jednoducho kúpte si také, aké sa vám páčia a keď sa vám páči chirurgická oceľ, kúpte si ju.

Fotograf/kameraman

Áno, títo páni sú dôležití, budú totiž zaznamenávať udalosť, ktorú vy prežijete v akomsi delíriu a tak si ju budete musieť spätne pozrieť na videu/fotkách. Minimálne si pripomeniete po 30-tich rokoch na čo ste vtedy zabudli, prečo ste sa vôbec ženili/vydávali alebo koho ste si vlastne brali. Alebo aj nie. 🙂

Oznámenia

Poznáte počítačové programy a ovládate minimálne jeden na úpravu fotografií? Tak vaše schopnosti využite a urobte si vlastné oznámenie. Bude jedinečné, originálne ale hlavne vaše.

Šaty/oblek

Toto je dôležitá časť, na ktorú majú obaja z budúcich manželov neskutočne veľa času. Svadba je záležitosť, ktorú pokiaľ chcete prežiť v pokoji, choďte pekne so skoro manželom a vyberte mu krásnu košeľu, manžetové gombíky a v prípade motýlika nezabúdajte, že sú na to košele zvlášť prispôsobené stojačikovým golierom. Oblek môžete pokojne a hlavne lacno vybaviť aj v Poľsku na trhoch. Sú kvalitou porovnateľne tým naším a navyše si to spojíte s príjemným výletom.

Nevesty, pokiaľ máte chuť vyhodiť kopec peňazí za niečo čo musíte vrátiť, popremýšľajte, či nepoznáte nejakú šikovnú krajčírku. Za tie isté peniaze budete mať vysnívaný originál vysiaci vo vašej skrini.

Ženy priestorovo vybavenejšie, tzv. “bojovníčky za štíhlu líniu”, prosím do svadobných salónov ani nechoďte. V máloktorých nájdete použiteľný kúsok a zdeptať sa nedostatočným množstvom modelov vhodných na vašu postavu nemusíte. Úplne vám postačí takáto depresia raz ročne pred dovolenkou a nie to ešte pred svadbou.

Zoznam hostí

Tento papier zvykne byť prvý kameň úrazu. Nevesta chce veľa hostí, ženích málo. Matka nevesty chce prapratetu krstnej mamy jej babky, jej dcéra ani netuší, že niekto taký ešte žije. Matka ženícha je rozčúlená, lebo druhá strana pozýva 60 hostí a má pocit, že na nich bude doplácať. Alebo naopak.

Neveríme, že existuje v tomto prípade symbióza. Dôkladne zvažujte, koho vyberiete a koho vedľa seba posadíte. Áno, pozvite aj tých, čo nemáte v láske, je to síce bohužiaľ vaša rodina ale keď nič, aspoň hádam donesú nejaký svadobný dar. 😉

Vienok

Táto časť svadby je pri vašom už aspoň jednom dieťati, skôr teatrálna záležitosť lahodiaca oku diváka. Ono už to, že sa žena s dieťaťom vydáva v bielom, je tak trochu sranda a snímaním vienka to len zaklincujete. Čím nechceme povedať, že to je zlé. Ideálne je si zavolať osvedčenú folklórnu skupinu, ktorá vám okrem vienka, spríjemní svadobnú noc aj krásnymi slovenskými a českými piesňami.

DJ

Prosím vás, v tomto prípade platí, čím lacnejší tým horší. Toto je skutočnosť, na ktorej by sme nikdy šetriť nemali. Jedná vec je, že dj nemusí mať aktuálnu hudbu, púšťa si pesničky čo nemajú absolútne žiadny súvis a zastáva teda status nie dj ale “púšťač”. A predsa si nechcete pokaziť svadbu práve hudbou.

Veľmi príjemnou alternatívou je striedanie so živou hudbou. Ideálne sú spievané vsuvky, kedy si môžu zaspievať aj svadobčania. Vtedy nejedno srdiečko pookreje.

Pestúnka

Nebudeme hovoriť o tom, že ideálne je mať svadbu bez bábätka. Nedáte to vaše predsa na dve noci na adopciu, ale keď už ho máte, mali by sme si zariadiť osobu, na ktorú je váš drobec zvyknutý a vydrží s ňou dlhšie. Bude tam milión hostí, ktorým sa budete musieť venovať a bábo potrebuje svoj pokoj.

Keď si všetky veci začnete vybavovať priebežne, v pokoji to zvládnete v jednej ruke s telefónom a pod pazuchou s dieťaťom. Samozrejme je tých vecí, ktoré treba vybaviť ďaleko viac, ale s týmto základným zoznamom sa určite nestratíte.

Netrápte sa, ak nebude vaša svadba najkrajšia a najhonosnejšia na svete. Keď vás ľudia neohovoria za šaty, bude to sobáš, zákusky, chladné rezne, hnusné víno, málo alkoholu, lacné obrúčky, seknutý krém v torte a čokoľvek iné.

A kto tam príde kvôli vám, bude sa tešiť aj z mastného fľaku na obruse. Nenechajte sa rozladiť alebo pokaziť si “VÁŠ DEŇ” hlúposťou iných. Neriešte a užívajte si to. Pri správnom výbere partnera bude ten deň jeden a s vašim nepriestreľným pokojom, bude ten najkrajší.

Foto: pixabay.com , Milan Tarabčík (kairos-photo.sk)