Strašiak menom Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa je stále hroznou predstavou pre všetkých rodičov detičiek do jedného roka. Určite ste počuli o prípadoch, kedy v spánku zomreli bábätká, ktoré boli zdravé a nič nenasvedčovalo tomu, že môžu prísť v spánku o svoj krátky život.

 

Vedci sa stále zaoberajú otázkou, v čom je príčina SIDS a najdôležitejším zistením bolo, že vo veľkej miere ho zapríčiňovalo spanie bábätka na brušku. Kedysi bol tento spôsob ukladania na spánok veľmi rozšírený, teraz ho už pediatri neodporúčajú. Ďalej by dieťatko nemalo mať v postieľke plyšákov či dečky, ktoré by si mohlo strhnúť na seba. Tiež je dôležité, aby spalo v blízkosti rodičov.

Prečo sa zdravé dieťatko neprebudí zo spánku?

Počet detí, ktoré zomreli na SIDS sa znížil o 50 % potom, ako ich prestali rodičia ukladať na spánok na bruško. Avšak stále zostalo záhadou, prečo sa zdravé dieťatká už zo spánku nemusia prebudiť. Vedci preto naďalej tento problém skúmali a prišli na to, že má aj biologický dôvod. U detí, ktoré zomreli na SIDS zistili, že mali nízku hladinu látky orexin. Je to chemická látka v nervovej sústave, prenášajúca vzruchy. Zodpovedá tiež za reakcie organizmu pri striedaní spánku a bdenia.

Vedci stále hľadajú ďalšie odpovede

Orexin zabezpečí, že sa človek v prípade nedostatku kyslíka v spánku prebudí a nadýchne. Deti, ktoré zomreli na SIDS ho mali o 20 % menej a tak ak u nich došlo k poruche, ich mozog nedostal informáciu, že sa má prebudiť.

Vedci budú ďalej zisťovať, ako je možné, že niektoré deti majú takú nízku hladinu tejto látky. Ak sa im podarí nájsť odpoveď, snáď by bolo možné spraviť dôležité preventívne opatrenia v boji so Syndrómom náhleho úmrtia dieťaťa.

Zdroj: maminka.cz | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.