AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Takmer každého rodiča to čaká. Váš milovaný anjelik sa na vás pozerá nevinnými očkami a z roztomilých ústočiek sa mu rinú klamstvá, pri ktorých by sa červenal aj politický hovorca. A vy si uvedomíte krutú pravdu: máme doma malého klamára.

V hlave vám rezonujú naliehavé otázky: Ako sa toto mohlo stať? Kde som spravila chybu? Bola som hádam príliš benevolentná vo výchove a nevštepila mu pevné zásady? Alebo, príliš prísna a stratila jeho dôveru? Bojí sa ma, alebo ma nerešpektuje? A hlavne – čo s tým teraz robiť?

som smutný a osamelý
Klamstvo často deti využívajú ako únik

O čo vlastne ide

Z istého pohľadu je klamstvo prirodzenou súčasťou vývoja osobnosti. Dieťa si približne v troch rokoch uvedomí podstatu trestu – že ak poruší určité pravidlá, bude to mať nepríjemné dôsledky. A s týmto zistením sa nesie ruka v ruke aj snaha vyhnúť sa tomuto trestu. V štyroch rokoch je už schopné pochopiť, že realita nie je pre každého rovnaká – teda, že to čo vie ono, nemusí vedieť mamina. Dovtedy deti nerozumejú významu slova tajomstvo. Uniká im tak aj podstata niektorých rozprávok. Napríklad priemerné 3-ročné deti nechápu, prečo Snehulienka zjedla jablko, keď bolo otrávené.

malý nezbedník
Deti začínajú klamať okolo 4.-tého roku života

Klamstvo ako riešenie

Takže, keď majú cieľ a majú prostriedky, je logické, že ich začnú využívať. A nič si nenahovárajte! Všetky deti na istom stupni vývoja klamú, ak sú si isté, že sa im na klamstvo nepríde. Pritom je spočiatku takmer nepodstatné, či ich rodičia trestajú bitkou, alebo len miernym napomenutím. To ich začne ovplyvňovať až neskôr. Zatiaľ klamú, aby sa vyhli komplikáciám.
Odporúčanie: Dajte dieťaťu najavo, že síce jeho pohnútky chápete, ale klamstvo nebudete tolerovať. Za priestupky vždy zmiernite trest ak sa dieťa prizná a znásobte ho, ak vám dieťa zaklame, aby svoj priestupok krylo. Postupne si uvedomí, že riziko odhalenia jeho lži mu za to nestojí.

kujem, kujem pykle
“Ak budem klamať, prejde mi to?”

Klamstvo ako hra

Iný prípad je detské fantazírovanie a prifarbovanie skutočnosti. Deti presvedčivo rozprávajú neuveriteľné a priezračne vymyslené príbehy, kde vystupujú ako hlavný hrdinovia. Spôsobuje to jednak veľká detská predstavivosť, ale aj fakt, že realita je často pre dieťa príliš zložitá, tak si ju vo svojej mysli pretvaruje na pre neho prijateľnú formu. Nie je v tom zámer vás zavádzať. Dieťa to vníma ako zaujímavú hru.
Odporúčanie: Kreativita a fantazírovanie je vo všeobecnosti prospešná a treba ju podporovať. Stačí jemné gramatické usmernenie: Ak vám dieťa opisuje ako bojovalo so zlým drakom, len povedzte: „Hral si sa na to, že bojuješ so zlým drakom.“ A následne sa popýtajte na podrobnosti tohto krutého boja. Dieťa si takto postupne určí hranice predstavy a skutočnosti.

snívam
Deti sa často nechajú unášať fantáziou

Klamstvo ako odpor

Najviac iritujúca forma klamstva je zapieranie úplne zrejmých skutočností. Ale v tomto prípade nejde ani tak o úmyselné klamstvo ako o prejav vzdoru. Dieťa buď nemá ešte dostatočne vyvinutú slovnú zásobu, alebo ho v rozrušení nenapadne správna fráza a tak jednoducho zapiera, aby negovalo vaše rozhodnutie. Teda ak napríklad zakážete vychádzku lebo prší, dieťa vám v hneve tvrdí, že neprší. Ak mu odopriete čokoládu, lebo už dnes jednu zjedlo, tak tvrdí, že nič nezjedlo. Ak sa hneváte, že rozbilo kvetináč (nad ktorým ste ho našli previnilo stáť) kričí, že on to nebol. Popieraním vyjadruje svoj dôrazný nesúhlas.
Odporúčanie: Neriešte to ako klamstvo, ale ako nesprávne vyjadrenie a nahraďte ho vyjadrením správnym: „Chceš povedať, že ti nevadí keď prší, nie že neprší.“

Časom vývoj dieťaťa pokročí a ono sa naučí rozoznávať medzi realitou a fantáziou, medzi dobrým a zlým, a tiež presne vyjadrovať svoje myšlienky. Teda postupne doznie aj obdobie klamstiev a fabulácií.

Ľúbim svojho chlapčeka
Dôvera je hlavná

Ak vaše dieťa klame ešte ako 7- 8 ročné, signalizuje to vážny problém. Buď je to problém s jeho sebauvedomením, vnímaním okolia, alebo osobnosťou. Každopádne v takom prípade musíme urýchlene pristúpiť k ráznym a efektívnym opatreniam. Treba mať na pamäti, že ich efekt bude niekoľkonásobný ak vy sami nikdy pred dieťaťom neklamete.

Foto: pixabay.com