Každá žena sa po nadobudnutí doživotnej úlohy matky musí pripraviť na mnoho nových vecí. Nikto múdry z neba nespadol a ani naše mamy, svokry a susedy ako čerstvé mamy netušili, čo ako robiť, kedy robiť a až s pribúdajúcim potomstvom sa mohli pasovať za skúsenú matku. 

 

Ten čas tápania a hľadania možností ako čo najlepšie uchopiť svoju novú rolu matky je s odstupom rokov čarovný a každá, ktorá si ním prešla si môže povedať, že je skúsenou matkou. Preto apelujeme na babky, susedy, mnohonásobné mamy priateľky – nebuďte príliš akčné. Nechajte čerstvé mamičky vo vašom okolí, aby postupne zlepšovali svoje kvality a na vlastných chybách pochopili množstvo vecí.

Nechajte si to pre seba

Aj keď vám to možno nedá pri prechádzke po meste a vidíte, ako sa mamička hrdo prechádza so svojim dieťaťom v klokanke a vami len tak myká, aby ste jej nedali prednášku o ergonomickom nosiči, nerobte to a nechajte túto mamičku prejsť svojou vlastnou cestou poznania. Ako môžete vedieť, že práve nejde na prednášku o nosení detí, kde sa všetko podstatne dozvie príjemnejšou formou?

Svoju šancu ste už mali

Milé babky, staré mamy, starké a babičky, aj keď máte svoj názor na to, ako by vaše nevesty a dcéry mali vychovávať vaše vnúčatá, uvedomte si, že sú to vaše VNÚČATÁ a nie DETI. Vy ste už svoju šancu mali a dajte ju aj matkám vašich milovaných vnúčikov a vnučiek. Snažia sa robiť všetko najlepšie ako vedia a nechajte všetko plne na nich. Buďte na blízku a prichystané, keď prídu na prázdniny. Vtedy prichádza na rad vaša úloha starých rodičov.

Nie sú na vaše slová zvedavé

Susedky, aj keď sa vám niekedy točí hlava z týchto mladých mamičiek, ktoré sa premávajú so svojimi deťmi kade-tade a vy by ste všetko urobili úplne inak ako ich matky, nechajte si svoje úvahy pre seba. Je to krutá pravda, no väčšina týchto žien nie je na ne zvedavá a nepotešia ich, skôr nahnevajú.

Nechajme mladé mamičky dýchať, nesúďme ich, nekritizujme za každú vec, s ktorou mi nesúhlasíme. Časom na všetko prídu samé a budú za to na seba hrdé!

Foto: pixabay.com