Mamička v sebe nosí dieťatko 40 krásnych týždňov. Počas tejto doby každý týždeň tehotenstva prežíva veľmi emotívne, číta rôzne knihy, časopisy, fóra a články, na ktorých sa dozvedá, ako sa bábätko v jej brušku vyvíja a rastie. O čom sa však veľmi nehovorí a pritom je to realita?

Do pôrodnice idete s poctivým naštudovaním celého priebehu pôrodu a všetkých jeho dôb. Keď prídu prvé kontrakcie a vy sa dopravíte do pôrodnice, môžu vás zaskočiť situácie, o ktorých ste sa v knižkách v spojitosti s pôrodom rozhodne nedočítali. O čom teda zo skúseností mnohých mamičiek hovoríme?

  1. Zdĺhavá administratíva – kým vy sedíte na príjmovej ambulancii v bolestiach, spovedajú vás ohľadom základných informácií, ako je váš zdravotný stav, bydlisko, zamestnanie, užívanie liekov. V tom horšom prípade vám budú dávať podpisovať dokumenty rovno na pôrodnom stole.
  2. Nečakaní diváci – nebuďte prekvapená, keď vám počas celého pôrodu bude pri nohách stáť zástup študentov medicíny, ktorí zbierajú skúsenosti v praxi. V tom horšom prípade, si na vás budú skúšať, na koľko centimetrov ste otvorená :).
  3. Pôrod NAOZAJ bolí – ak máte potrebu si zakričať, kľudne do toho! Emócie musia von. Samozrejme, ak vás sestrička nepožiada: „Mohli by ste rodiť bez zvuku, prosím?“
  4. Epizotómia ako na bežiacom páse – nastrihnutie hrádze sa dnes už stáva akousi rutinnou záležitosťou. Ešte jedno šťastie, že to nebolí. Naopak, zašívanie nastrihnutej hrádze nie je nič príjemné, pokiaľ ošetrujúci lekár nepoužije dostatok mezokaínu :).
  5. Nesadnete si! – ak vám pri pôrode nastrihnú a zašijú hrádzu, určite si pár dní nedokážete sadnúť. Rana sa potrebuje zahojiť. Pomôžu sedacie kúpele a oplachy.
  6. Sťahovanie maternice môže bolieť – dojčenie napomáha k rýchlejšiemu sťahovaniu maternice. Bohužiaľ, nikto vám nepovie, že sú to bolesti podobné kontrakciám a s každým ďalším pôrodom sú silnejšie.
  7. Bonding nehrozí – väčšina nemocníc dieťatko po narodení okamžite odnáša na vyšetrenia a mamičke ho ani len neukážu (česť výnimkám!). Prinášajú ho za nejakú dobu už ošetrené a zabalené v perinke.
  8. Nemocničná strava – chuť nemocničnej stravy je neopísateľná. Pre istotu si so sebou zoberte niečo malé na zahryznutie alebo môžete požiadať manžela, aby vám denne prepašoval na izbu niečo doma navarené a chutné.
  9. Dojčenie môže na začiatku bolieť – prvé pokusy o dojčenie nemusia byť úspešné, prsia sa nalievajú mliečkom, bolia a v extrémnom prípade môže dôjsť k zápalu prsnej žľazy. Nevhodná technika dojčenia a nesprávne prisávania bábätka môžu viesť ku vzniku ragád (trhlinky na bradavke).

Akonáhle však zoberiete do náručia svoje dieťatko, na bolesť a všetko nepríjemné okamžite zabudnete. Potom vás už čaká iba nádherná spoločná cesta životom. 🙂

Foto: pixabay.com

 

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk