Život je príbeh s nekonečným koncom, ktorý je všadeprítomný okolo nás. Dokáže splývať s časom a s tými správnymi ľuďmi naokolo, v ňom dokonca môžete získať pocit, že sa plavíte na lodi v oceáne šťastia. Dokonca aj v najbúrlivejších vlnách cítite v sebe akúsi absolútnu dôveru.

A prečo je to tak? Pretože vás drží za ruku priateľ a duševnou silou, ktorou oplýva, vás dokáže vyniesť až k nebesiam. Priateľstiev poznáme hneď niekoľko. Predstavíme vám päť druhov, ktoré prináša sám život.

Kamarát od útleho detstva

Spoločne ste chodili na šmykľavky a hádzali sa do blata. Poznáte každý jeho príbeh a veľmi radi s ním prežívate voľný čas. Vraví sa, že priateľ, s ktorým sa poznáte viac ako sedem rokov, sa už mení na rodinného príslušníka :D. Asi na tom bude niečo pravdy. Takéto priateľstvá sú veľmi vzácne, pretože obaja zúčastnení prechádzajú životnými zmenami a v ich vzťahu je dôležitá vysoká dávka tolerancie a vzájomnej akceptácie. Zmeny prebiehajú neustále, dokázali by ste však prijať, ak sa z vášnivého rebela, ktorý vymetal bary, stane kňaz?

Priateľ ako odpadkový kôš

Priateľstvo je dar, no vy sa niekedy k nemu dokážete postaviť ako k odpadkovému košu a jednoducho do neho hádzať všetky vaše starosti. A čo je najviac pohoršujúce? Že to robíte bez recyklácie. Na svojho priateľa dokážete nahádzať všetko, čo vám príde na rozum, len aby ste to niekam mohli odhodiť a zbaviť sa toho. Takýto priateľ veľmi rýchlo odíde, pokiaľ nezmeníte prístup. On vás má rád a ak má rád aj seba, nájde si cestu k človeku, ktorý ho bude vedieť doceniť viac než vy. Posťažovať sa sem tam je prirodzené, avšak urobiť z toho každodenný rituál pôsobí deštruktívne.

„Kto by by dobrovoľne ostal stáť na koľajniciach pred idúcim vlakom? Jedine blázon.“ Vy sami by ste z koľajníc odišli, keby to od vás niekto iný žiadal. Tak prečo čakáte, že kamarát na nich ostane stáť za vás? Prevezmite zodpovednosť za svoje problémy a začnite ich riešiť. Prídete na to, že všetko sa dá, keď sa chce a dokonca to môže ísť ako po masle.

Barový kráľ

To sú tí, ktorých radi vidíte tak trikrát do mesiaca, ale nedokážete s nimi prežiť viac času ako len pár hodín. Radi s nimi skočíte na jedno, dve pivká, slovom dvanásť :D. Takýto kamoš vám rád vyrozpráva svoje starosti a trápenia. Rád sa stavia do role obete a vy mu to doslova niekoľko rokov aj “žeriete”. No po pár desaťročiach si zrejme uvedomíte, že jeho problémy nie sú až také vážne. On si ich len vytvoril vo svojej hlave a posilňuje ich existenciu v alkoholovom opojení. Plaví sa na pivných vlnách a vy odchádzate, pretože jedno dva pivá raz za čas môžu byť fajn, avšak dvanásť je už priveľa.

Kamarát do hôr

Priali ste si ho a najlepšie sa spolu cítite v nadmorských výškach. Na takéhoto kamaráta sa môžete spoľahnúť, pretože býva zodpovedný a keďže mu čerstvý prírodný vzduch často čistí hlavu i pľúca, je vo veľmi dobrej mentálnej i fyzickej kondícii. Dokáže vás vyburcovať do nadľudských výkonov a jeho mentálna pohoda, pokoj a vtip, vás častokrát možno donútia ísť do hôr aj vtedy, keď sa vám nechce.

Osudové priateľstvo

Tak tento kamarát alebo kamoška môže byť dokonca i pri peniazoch a stále bude stáť nohami pevne na zemi. Čo to znamená? Vyžaruje z nej pokoj, radosť a vnútorná vďačnosť už len za samotné bytie. Väčšinou sa to týka ľudí, ktorí si už životom čímsi preskákali a zakaždým, keď padli na nos, sa opäť postavili, vykročili smerom vpred a negatívne skúsenosti nechali plávať v rieke minulosti. Pozerajú sa smerom dopredu a vážia si, že každý jeden deň je niečím naozaj výnimočným. Ich priorita je pomáhanie druhým, a to spôsobom, ktorý nie je očiam ihneď viditeľný. Takíto skvelí ľudia na svete naozaj existujú. Nájdeme ich dokonca aj na hrste. Ich vnútorný svet je ako malebná krajinka a byť v ich spoločnosti je veľkým potešením :D.

Aké z uvedených priateľstiev u vás prevažuje? 😀

Loading ... Loading ...

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Petra O.
Rovnováha, to je to, čo v živote hľadám, nachádzam i strácam a práve preto je všetko v poriadku. Prečo? Pretože jej hľadanie ma udržiava v strehu, jej nachádzanie mi ukazuje smer a jej strácanie vo mne prebúdza neistotu, ktorá ma učí ako žiť život v pokore.