AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Už je to rok a pol, čo dánska humanitná pracovníčka Anja Ringgren Lovén našla na ulici dieťa tesne pred smrťou. Chlapčeka odvrhla jeho vlastná rodina, pretože boli presvedčení, že je čarodejník. Čo sa s ním stalo a kde je dnes?

 

Anja je dánska humanitná pracovníčka, ktorá sa presťahovala do Nigérie. Jedného dňa jej zavolali, že našli na ulici malé dieťa tesne pred smrťou. Chlapček mal iba dva roky a v tom čase to bolo už osem mesiacov, čo sa sám túlal po uliciach a bojoval o život. Pil špinavú vodu a jedol iba to, čo našiel. Jeho vlastná rodina ho odvrhla, pretože boli presvedčení, že je čarodejník.

Dieťa sa osem mesiacov túlalo samotné po uliciach

Anja je sama matkou, takže osud dieťaťa jej nebol ľahostajný. Zabalila ho do deky, vzala ho k sebe domov a dala mu meno Hope, čo v preklade znamená Nádej. Okúpala ho, obliekla a vzala do nemocnice. Tam museli chlapčeka odčerviť a podať mu krvnú transfúziu a infúznu liečbu. Keďže peniaze na zaplatenie liečby Anja nemala, zdieľala fotku, ako podáva opustenému a vyhladovenému dieťaťu vodu, s prosbou o pomoc pri zaplatení účtov na liečbu. Svet sa zomkol a Anja vyzbierala milión dolárov.

Už po troch mesiacoch v jej starostlivosti sa z dieťaťa čakajúceho na smrť stal šťastný chlapček, ktorý pribral, tešil sa z ľudí okolo seba a opäť začal veriť v šťastný život.

Hope o tri mesiace neskôr, ako ho našla Anja.

„Už sú to tri mesiace, ako sme s Davidom a našim tímom našli Hope v dedine nahého, osamoteného a takmer mŕtveho! Niekedy si myslím, že snívam, pretože je to skutočne zázrak, že tento malý chlapec prežil. Tu v Nigérii, som už toľko toho videla za posledné tri roky. Tisíce detí sú obvinené z čarodejníctva, sú mučené a odsúdené na smrť hladom“. Hovorila Anja v apríli 2016.

Dnes je Hope spokojný a šťastný chlapec, ktorý miluje svoju novú mamu. Tento rok dokonca začal chodiť aj do školy. Anja verí, že to najlepšie, čo týmto deťom môže dať, je vzdelanie.

Anja a Hope dnes

Anja sa natrvalo presťahovala do Nigérie a pracuje tam ako pracovníčka humanitárnej pomoci. Každý deň sa stretáva s podobnými životnými príbehmi. Za svoj nesebecký čin sa  stala najviac inšpirujúcou osobnosťou roku 2016. Zoznam zostavil nemecký Ooom magazín a Anja predbehla dokonca aj pápeža Františka, Baracka Obamu alebo Dalajlámu.

Zdroj: youtube.com, facebook.com  | Foto: facebook.com, instagram.com