Jedna fotka, na ktorej otec dáva dcére bozk na ústa, opäť rozdelila spoločnosť na dva tábory. Je alebo nie je vhodné bozkávať svoje deti na ústa? Je to nevhodné chovanie alebo prirodzený prejav náklonnosti rodiča a netreba za tým hľadať skryté úmysly?

 

Britská hviezda reality show Dan Osborne nedávno rozvíril búrlivú diskusiu zverejnením jedinej svojej fotografie, na ktorej dáva bozk na dobrú noc svojej dcérke. Nie na líce alebo na čelo, ale priamo na ústa. Netrvalo dlho a na hlavu otecka sa spustila vlna kritiky. Verejnosť ho obvinila z toho, že takéto správanie nie je normálne a dokonca nešetrili ani takými komentármi, že by ho mali za to zavrieť.

Podobnej kritiky sa dočkal minulý rok v lete aj David Beckham, ktorý zverejnil fotografiu, ako dáva otcovský bozk na ústa svojej dcérke Harper.

Rozpoltená verejnosť

Už roky sa vedú diskusie o tom, či je vhodné bozkávať svoje deti na ústa. Jedna strana tvrdí, že je to neprípustné chovanie a je úplne nevhodné, aby rodičia takto bozkávali svoje deti. Detský psychológ Charlotte Reznick, ktorý je jednoznačne proti, sa pýta: ,,Keď raz začnete bozkávať svoje deti na pery, kedy s tým prestanete?”

Druhá strana tvrdí, že je to prirodzený prejav rodičovskej lásky a nie je potrebné hľadať za tým postranné úmysly. Prečo už takmer za všetkým hľadáme niečo zlé? Môže za to dnešná doba? Bozkávanie detí svojimi rodičmi je predsa prirodzený prejav náklonnosti, ktorý je veľmi dôležitý. V mnohých kultúrach je dokonca bozkávanie na ústa bežnou záležitosťou.

Kedy prestať?

Treba si uvedomiť, že u detí vo veku 2-7 rokov sa rozvíja hanblivosť. Vo veku 5 rokov im niektoré veci začínajú byť nepríjemné a preto treba vždy rešpektovať pocity dieťaťa. Každopádne, nebojte sa prejavovať lásku svojim deťom bozkom alebo pohladením, pretože to potrebujú. Keď to už nebudú viac potrebovať, dajú vám to sami najavo.

Zdroj: Instagram  │ Foto: Instagram, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.