Relácia Vím, co jím vykonala analýzu detských snackov, ktoré svojim deťom mamičky bežne kupujú v obchodoch. Vyzerajú ako ideálna desiata alebo olovrant. Ale je to skutočne tak? Neškodíme svojim deťom viac, keď im tieto výrobky ponúkame?

 

Napriek tomu, že sú tieto potraviny určené deťom, neexistujú pre ich zloženie žiadne pravidlá. Testovalo sa 20 výrobkov v akreditovanom laboratóriu ALS. Laboratórium skúmalo energetickú hodnotu výrobkov, obsah tukov, sacharidov, bielkovín a soli. Výsledkom testu je hodnotenie, či sú tieto výrobky vôbec vhodné pre konzumáciu deťmi a či im prinášajú nejaké výživové bonusy.

MOHLO BY VÁS TIEŽ ZAUJÍMAŤ: Dávate svojim deťom sušienky? Na toto by ste si mali dať pozor!

Aký bol výsledok?

Výsledok bol šokujúci. Deťom konzumácia týchto výrobkov vôbec neprospieva. Všetky výrobky majú vysokú energetickú hodnotu, podiel tukov, cukrov a sacharidov. Aj výrobky, ktoré mali obsahovať mlieko, ho v skutočnosti mali len veľmi málo.

Kto bol víťaz a kto porazený?

Jednoznačného víťaza laboratórium nenašlo. Skúmané výrobky rozdelili do 3 skupín.

1# Ruky preč!

Sem zaradili výrobky, ktoré majú vysokú energetickú hodnotu, obsahujú nevhodné tuky alebo veľké množstvo pridaných cukrov. Týmto snackom by ste sa mali vyhýbať. V tejto kategórii sú zaradené dokonca výrobky, na ktoré by to bežný spotrebiteľ vôbec nepovedal, napríklad Kubík Štrúdlik, tyčinka Pribináček, Kinder mliečny rez a iné.

2# Občas pre radosť

Tieto výrobky majú tiež vysokú energetickú hodnotu, ale zloženie tukov je lepšie, ako v kategórii Ruky preč. Navyše majú pridanú hodnotu v podobe ovocnej zložky alebo orechov. Raz za čas ich môžeme deťom dopriať.

3# Dobrá voľba

Do tejto kategórie sa dostali výrobky, ktoré majú vhodné zloženie tukov, menej cukrov a pridanú hodnotu v sušenom ovocí alebo v orechoch.

Výsledky rodičov asi veľmi nepotešili. Mnoho výrobkov má dokonca nevhodné zloženie pre deti. Preto by ich rodičia mali kupovať svojim deťom skutočne výnimočne.

Výsledky celého testu si môžete pozrieť v nasledovnom videu:

Zdroj/Foto: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.