Škola je nudná! Potvrdí vám to každé aspoň trochu úprimné dieťa. V podstate nezáleží na tom, či bez pomoci rodičov zvláda učivo na čisté jednotky, alebo prelieza so štvorkami. Škola vo všeobecnosti nie je pre deti ani zaujímavé, ani zábavné miesto. Ale čo ak to nie je tak vždy?

 

V tomto článku vám predstavíme školy, ktoré možno popísať rôznymi slovami. Ale slová ako „nudná“, či „nezaujímavá“ medzi ne rozhodne patriť nebudú. Uvedené školy prekvapia hlavne učebnými osnovami a prístupom ku študentom. Tak čo, kde by ste poslali vaše dieťa?

1.    Witch School, Massachusetts

Presne tak, aj v reálnom svete existuje verzia čarodejníckej školy. V tejto škole sa okrem histórie čarodejníctva, zákonitostiach v obradoch Wicca, môžete naučiť sofistikované metódy výkladu budúcnosti, či priamo čarovania. Okrem denného štúdia ponúka aj online kurzy. Ústredie čarodejníckej školy sa pôvodne nachádzalo v Roseville v Chicagu, následne sa presťahovala do Salemu. Má viac ako 40 000 študentov.

2.    Brooklyn Free School, Spojené štáty

Ako naznačuje jeho názov, Brroklyn Free School podporuje nezávislé štúdium. Je rozdelená na dve časti, ktoré sú klasifikované podľa veku. Veková skupina od 11 do 18 rokov patrí do vyššej triedy a nižšia trieda je pre študentov vo veku od 4 do 11 rokov. Neexistujú učebné osnovy, ani striktný režim vyučovania. Študenti sa pohybujú po budove školy úplne voľne. Môžu vstúpiť do tried podľa vlastného výberu a zostať tam tak dlho, ako si želajú. Ak ich prestane výklad učiva baviť, jednoducho vstanú, odídu a nájdu si inú triedu, kde im bude vyučovacia látka viac vyhovovať. Škola je často pre tento benevolentný prístup kritizovaná.

3.    Trabajo Ya, Valencia, Španielsko

Španielsko je jednou z mála krajín, v ktorých je prostitúcia legálna. Ak vás táto skutočnosť prekvapí, vedzte, že v krajine sú školy, ktoré vyučujú praktické umenie najstaršej ženskej profesie.  Ale rozhodne v tejto oblasti neexistuje diskriminácia a na štúdium sa môžu prihlásiť tak muži ako ženy. Škola ponúka pre svojich absolventov okamžité zamestnanie. Vyučovacie osnovy zahŕňajú históriu prostitúcie a obchodné zručnosti. Dvojhodinové „praktické cvičenie“ sa robí denne a študenti sa v ňom zdokonaľujú v praktikách milovania. Študenti sa tiež učia o trikoch se*uálnych hračiek a samozrejme Kama Sutru.

4.    Oaksterdam University

Jedným slovom – škola pestovania marihuany. Napriek mnohým snahám zo strany vládnych zložiek, škola sa stále drží a dokonca prosperuje. Momentálne v nej pracuje 20 zamestnancov. Štúdium je platené – 14-týždňový semester stojí 1 200 dolárov. Existujú aj triedy zamerané na ekonómiu, podnikanie, manažment a právo. Typickou náplňou vzdelávania je hľadanie štrbinky v existujúcich zákonoch, aby bolo možné zbohatnúť.

5.    Deep Springs College

Škola vznikla v roku 1917 severovýchodne od Údolia Smrti v Kalifornii. Je to vlastne rozľahlý ranč, prakticky odrezaný od civilizácie. Najbližší obchod je cca hodinu cesty autom. Študenti trávia minimálne 20 hodín do týždňa manuálnou prácou. Môžu si vybrať z viacerých oborov ako záhradník, mäsiar, dokonca knihovník. Najviac žiadaným je povolanie kovboj. Na tento obor nastupujú starostlivo vyberaní študenti, pre ktorých je toto štúdium veľká pocta, ale aj výzva. Hoci je o štúdium veľmi veľký záujem, škola prijíma maximálne 26 študentov a tým si drží prestíž a úroveň.

Tak čo? Zaujala vás niektorá zo škôl? Alebo naopak, ste rada že žijeme na nudnom Slovensku a vášmu dieťaťu sa dostane len a len tradičného vzdelania? Napíšte nám o tom!

Zdroj: youtobe.com; wowamazing.com | Foto: youtobe.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk