narodené dieťa

Mamičky, ktoré priviedli na svet svoje prvé dieťatko, ešte nepoznajú odpovede na mnohé otázky. Tie sa im prehrnú hlavou v prvé dni starostlivosti o svoje novonarodené dieťa a nie je ich málo!

Aby ste nemuseli byť v strese, prinášame vám TOP 5 najčastejších otázok,ktorých odpoveď chcú vedieť čerstvé maminy:

1, Dieťatko je po narodení vráskavé, po telíčku má tmavé chĺpky a opuchnuté očká. PREČO?

Žiaden strach. Je to úplne normálne. Zvláštny tvar hlavičky je spôsobený tým, že musela byť stlačená tak, aby prešla panvou. Kosti na hlave nemá bábätko pevne spojené, takže je to úplne v poriadku a tento jav o niekoľko dní zmizne a hlavička nadobudne normálny tvar.

Opuchnuté oči? Sú spôsobené pobytom v plodovej vode. Chĺpky chránili dieťatko v plodovej vode a vrásky po tele sú spôsobené tým, že dieťatko ešte nemá poriadne tuk. Všetky tieto “menej pekné” črty časom zmiznú a vy sa budete tešiť s krásneho bábätka.

2, Dieťatko dali po pôrode do výhrevného lôžka alebo inkubátora. PREČO?

Inkubátor pomáha dieťatku v prvé hodiny života, aby sa adaptovalo na prostredie mimo tela matky. Ak vaše dieťa trpí novorodeneckou žltačkou, bude uložené do inkubátora, kde na neho bude svietiť modré svetlo tzv. fototerapia.

3, AKO ČASTO mám dojčiť?

Materské mlieko je pre dieťa lepšie stráviteľné ako umelé a preto sa vám môže stať, že dieťatko je často hladné. Prvý mesiac nemá dieťa žiadnen režim a preto ho dojčite vtedy, keď je hladné.

4, AKO VIEM, či je dieťa dostatočne najedené a či správne priberá?

Jednoducho. Dieťatko je spokojné, pomočených plienok je cca 7 a v prvých týždňoch priberie 125 – 200 gramov za týždeň.

5, PREČO moje dieťa plače?

Deti plačú vždy inak. Inak keď sú hladné, inak keď sú pokakané, keď ich niečo bolí alebo keď sú podráždené. Chce to čas, no neskôr sama budete najlepšie vedieť, aký je dôvod jeho plaču.

POZOR! Novorodenec nikdy neplače bezdôvodne a preto treba vždy odhaliť dôvod jeho plaču.

Ak dieťa často plače, môže mať detskú koliku. Skúste zmeniť svoju stravu tak, aby ste vylúčili nafukujúce potraviny. Tiež môžete vyskúšať masáž bruška. Niečo už určite zaberie. 🙂

Držíme vám palce!

Zdroj: babycenter.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk