Ak ste doteraz váhali, či zapájať vaše dieťa do prác spojených s domácnosťou či záhradou, máme pre vás dobré správy. Deťom tým len prospejete. A dokonca to tvrdia aj vedci. Tak neváhajte a najbližšie umývanie riadov zverte do rúk svojho potomka.

 

Ak vám vaše deti budú odvrávať a odvolávať sa na zákaz detskej práce, povedzte im, že ak pomôžu, čaká ich toto:

Úspech

Na univerzite v Minnesote prišli k zaujímavým výsledkom, keď sledovali 84 detí počas ich života. Tie, ktoré boli od raného veku (3-4 roky) zapájané do domácich prác, boli oveľa úspešnejšie v škole aj pri hľadaní práce. Vybudoval sa v nich totiž pocit zodpovednosti a ten im zostal do dospelosti. Deti, ktoré museli začať pomáhať až v puberte, dosahovali o niečo horšie výsledky. A najhoršie boli na tom tie deti, za ktoré vždy všetko urobila maminka.

Šťastie

Ďalšia štúdia prebehla na Harvadre. Výskumu sa zúčastnilo 456 ľudí. A výsledky? Ochota pomáhať ostatným, vybudovaná v detstve, pomáha k lepšiemu psychickému zdraviu v dospelosti. Dieťa si uvedomuje, že nie je na svete samo pre seba, ale patrí k určitej skupine ľudí a aktívne sa podieľa na fungovaní tohto celku.

Čas

Ak už dieťaťu zadáte konkrétnu úlohu v konkrétnom čase, mali by ste trvať na jej splnení a nepoľaviť pri prosbách, aby mohlo prácu spraviť neskôr (dobrý film v telke alebo čakajúci kamaráti pred domom nie sú dobrý argument, prečo sa nedá naložiť umývačka). Radí to Julie Lythcott-Haimsová zo Stanfordovej univerzity: “V skutočnom živote to budú musieť zvládať všetko. V práci budú niekedy nútené pracovať dlhšie do večera, ale aj tak potom ešte zájsť na nákup či umyť riad.” Preto je lepšie, ak sa naučia organizovať svoj čas čím skôr. 

Vzťahy

Deti sa naučia spolupracovať a zároveň si vážiť prácu iných. Tie, ktoré začali prikladať ruku k dielu v mladšom veku, mali v dospelosti lepšie vzťahy s rodinou aj s priateľmi.

Peniaze

Na Dukovej univerzite na Novom Zélande skúmali 1000 detí od narodenia do 32 rokov. Zistili, že deti, ktoré mali horšiu sebadisciplínu, mali neskôr problém ustrážiť svoje financie. A sebakontrole sa najlepšie naučia cez povinnosti – napríklad, keď chcú ísť von, ale sú si vedomé, že najskôr treba povysávať.

Zručnosti

Na jednej strane sa pri domácich prácach deti naučia, ako sa zaobchádza s metlou alebo lopatou, na druhej strane si budú vedieť oprať a navariť, keď sa raz osamostatnia. Popri práci v záhrade pochopia biologické, pri upratovaní kúpeľne zase chemické procesy.
Nemenej dôležité sú nadobudnuté mentálne zručnosti ako sú zmysel pre vytrvalosť a tímovú prácu.

Ešte stále chcete robiť všetko za svojho potomka v nádeji, že mu tým uľahčíte život?

Zdroj: zaujimavosti.net | Foto: depositphoto.com