Každý z nás chce svoje deti vychovať čo najlepšie a snaží sa vyvarovať chybám. Predsa len o niektorých možno ani nevieme a sú prirodzenou súčasťou našej výchovy. Psychologička Mike Leary spísala najčastejšie chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú voči svojim deťom.

 

 1. Používanie fyzických trestov. Na prvom mieste musí byť láska. Krik, bitka a šikanovanie nemajú vo výchove čo hľadať.
 2. Málo alebo vôbec deťom nečítame. A je to škoda. Čítanie rozvíja fantáziu a kreativitu našich detí.
 3. Málo sa s deťmi rozprávame. Naopak, keď vidia, že nás zaujíma, ako sa majú a čo prežili, cítia sa viac milované.
 4. Stále im pomáhame z problémov. Nebojujme za každých okolností za naše dieťa. Aj prehra ho do života veľa naučí.
 5. Nedovolíme deťom špinavé hry. Deti, ktoré trávia veľa času vonku a majú možnosť sa zašpiniť, sú menej choré a samostatnejšie.
 6. Stále deťom ponúkame jedlo. Rodičia majú tendenciu pýtať sa detí, či nie sú hladné. Je to ale prežitok z minulosti, keď ho nebolo toľko ako teraz.
 7. Príliš skoro sme mu vzali cumeľ. Z psychologického hľadiska nie je dobré mu ho nasilu vziať, ale až vtedy, keď na to bude pripravené. Môže mu to spôsobiť traumu, ktorú si ponesie až do dospelosti.
 8. Stále vymýšľame deťom program. Ale to nie je dobré. Dieťa sa musí naučiť vedieť vyrovnať aj s nudou a byť kreatívne.
 9. Dieťa musí robiť veci neprimerané jeho veku. Treba dať na to pozor, aby si nevypestovalo odpor k niektorým činnostiam alebo neskôr aj k založeniu rodiny.
 10. Dieťa môže neobmedzene používať elektroniku. Pri mobiloch, televízii a hrách treba byť striktný a opatrný, aby sa nám to nevypomstilo.
 11. Dieťaťu sa vyhrážame a zahanbujeme ho. Môže sa to vypomstiť, takýto rodičia sa pripravujú o ich lásku.
 12. Vyhýbame sa intímnym témam. Nie je to dobré, je potrebné s dieťaťom hovoriť aj o náročných témach.
 13. Sme k deťom veľmi kritickí. Môže to mať zlý dopad na dieťa, cíti sa menejcenné, pretože nie je perfektné vo veciach čo robí a môže to viesť aj k samovražde.
 14. Chválime dieťa za všetko, čo urobí. Nie je to správna cesta, stane sa postupne závislými na pochvalách a nakoniec neurobia nič, za čo nebude odmena.
 15. Rozmaznávame deti. Dávame im úplne všetko, čo chcú a pritom nemajú žiadne hranice. Výsledkom toho môže byť závislosť a násilie.

Zdroj: spuntik.zoznam.sk | Foto: Depositphotos.com