Existuje množstvo rozmanitých názorov na výhody a nevýhody odkladania rodičovstva. Myslíme si, že správny čas na dieťa je vtedy, keď je pripravená nielen žena, ale hlavne pár. Je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré urobíte – je ťažké, chaotické a je na celý život.

 

Ak sa však stále neviete rozhodnúť, prinášame pár plusov a mínusov jeho odkladania.

Plusy

1. Finančná bezpečnosť

Jedným z pozitívnych aspektov v prípade odkladania rodičovstva je, že čakanie vo všeobecnosti znamená väčšiu finančnú bezpečnosť. Kariéra ľudí sa pohybuje medzi vekom 30 až 40 rokov, čo znamená lepšie získanie úspor na výchovu dieťaťa.

2. Kariéra

Akonáhle máte medzi 30-35, je takmer isté, že máte vybudovanú istú kariéru a neustále sa rozvíja. Príde však moment, keď sa nedá posunúť ďalej a preto môžete začať plánovať rodinu s tým, že ak sa vrátite do práce, máte takmer isté miesto a meno.

3. Viac času s partnerom

Je dôležité, aby každý pár strávil spoločne istý čas predtým, než sa zaviaže k rodičovstvu. Musíte sa s partnerom navzájom dobre poznať a mať aspoň predstavu o tom, ako by ste chceli vychovávať spoločných potomkov. K akej viere ich budete viesť a akým hodnotám ich budete učiť.

4. Množstvo času

Odložením rodičovstva si môžete vychutnať svoje roky – nemusia to byť nevyhnutne párty a výlety s kamarátmi, ale skôr nemáte žiadne časové obmedzenia, čo sa týka času pre seba alebo spánok. Majte na pamäti, že deti nepoznajú definíciu spánku. 😉

Mínusy

1. Menej energie

Každý rodič potrebuje obrovské množstvo energie. Hneď od začiatku vyžaduje dieťa celú vašu pozornosť, lásku, starostlivosť a podporu. Je to však neuveriteľne vyčerpávajúce, aby ste si dali pozor na svoje deti 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Keď je žena mladá, je schopná zvládnuť stres a udržiavať energetickú úroveň, ale súčasťou procesu starnutia je jej zníženie, čo sťažuje rodičovstvo vo vyššom veku.

2. Staršie telo

Proces tehotenstva, pôrodu a potom život ako mama zaťažuje telo na maximum. Nikdy nebude po pôrode rovnaké bez ohľadu na vek. Avšak, mať dieťa ako dvadsaťročná je oveľa jednoduchšie pre vás a vaše telo ako tridsaťročná. Mladšia sa zotavujete rýchlejšie, skôr zhodíte popôrodné kilá a máte väčšiu šancu mať rovnakú veľkosť bokov po tehotenstve. Mladšie telo taktiež lepšie zvláda niektoré bolesti, ktoré sprevádzajú tehotenstvo.

3. Vek všeobecne

Ak rodičovstvo odložíte, tak si pamätajte, že čím dlhšie čakáte, tým staršia budete, keď nakoniec deti roztiahnu krídla a rozhodnú sa vyletieť z hniezda. Nikto o tom nechce premýšľať, najmä nie na začiatku tehotenstva či rodičovstva. Je však potrebné, mať to na pamäti. Keď budú mať vlastné rodiny, budú mať na vás menej času a ako mladá (už) babička si užijete viac.

Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete mať deti, nezabudnite, že je to len na vás a vy sama najlepšie viete, kedy je ten správny čas. Nedovoľte, aby vás ostatní presvedčili, pretože to, čo u nich funguje, nemusí aj u vás.

Zdroj: allwomenstalk.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk