AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Smútok, hrôza, nádej aj euforické šťastie. To všetko zažil istý mladý otec z Brazílie v priebehu niekoľkých rušných mesiacov. S láskou sa stará o svoje čerstvo narodené dvojičky – synčeka Asapha a dcérku Annu Viktóriu. Bohužiaľ, bez ich mamičky. Tá bola v deň ich narodenia oficiálne vyhlásená za mŕtvu. Ale čo je šokujúce, prakticky zomrela už 4 mesiace predtým ako porodila.

Frankielen da Silve Zampoli Padilha (21) bola mladá žena plná života. So svojou 2-ročnou dcérkou Isou Beatriz a s manželom Murielom Padilhom (24) bývala v Brazílii v Contende. Bola práve v 9-tom týždni tehotenstva, keď sa život jej rodiny obrátil hore nohami.

Šťastná mladá rodinka: Frankielen, Muriel a Isa Beatriz

Nečakaná tragédia

Manžel Muriel si spomína na ten strašný deň so slovami:

“V októbri 2016 som bol na ceste do práce, keď ma z domu zavolali, aby som sa urýchlene vrátil domov.“

Po svojom návrate domov našiel svoju manželku v hroznom stave. Celá sa triasla, plakala a neustále zvracala. Sťažovala sa na závrate, strašné bolesti hlavy, ale aj na ostrú bolesť v oblasti krku.

“Keď som ju odviezol do nemocnice, povedala:” Chcem, aby ste boli pripravení prijať to, pretože ak tam zostanem, už sa domov nevrátim.” Potom zomrela a to boli posledné slová, ktoré mi hovorila, keď som ju naposledy videl nažive.”

Frankielen zomrela v októbri 2016 vo veku 21 rokov

Lekári v nemocnici Nosso Senhora Frankielen diagnostikovali mozgovú mŕtvicu – v hlave jej praskla žilka a už do nemocnice prišla s masívnym krvácaním do mozgu. Počas troch dní jej pobytu bola uskutočnená séria rozličných testov a vyšetrení, po ktorých bola mladá mamička vyhlásená za mŕtvu.

Frankielen dopovali silnými liekmi, podávali jej antibiotiká a robili CT vyšetrenia. To všetko sú pre vyvíjajúci sa plod vysoko rizikové činnosti, ktoré priamo ohrozujú jeho vývoj a znižujú pravdepodobnosť donosenia. Preto nenarodeným dvojčatám nikto nedával nádej na prežitie.

Silná vôľa prežiť

Manželovi oznámili, že detičky pravdepodobne zomrú v maternici do troch dní a potom jeho manželku odpoja z prístrojov a on ju bude môcť pochovať. Vlastne sa len čakalo, kým dve malinké srdiečka prestanú biť. Ale oni biť neprestali!

“Držali sa života,” povedal doktor Dalton Rivabem, ktorý sa špecializuje na neurológiu v nemocnici. “Frankielenove orgány boli všetky neporušené a pracovali, ako keby bola ešte s nami. Rozhodli sme sa, že ju udržíme pri živote, aby zachránila nenarodené deti. A každý deň sme sledovali ich životné funkcie. ”

O mladú matku a jej nenarodené deti sa staralo cez 20 profesionálov

Lekárska starostlivosť bola založená na 24-hodinovom monitorovaní, meraní krvného tlaku v žilách, srdci a tepnách spolu s prietokom krvi a množstvom kyslíka prechádzajúceho cez telo. Dvojičky boli každý deň kontrolované ultrazvukom.

Dr. Rivabem povedal: “Našou hlavnou prioritou bolo udržať funkcie orgánov nepretržite v chode, aby deti mohli rásť a rozvíjať sa.”

Obeta, láska a starostlivosť

Tým ale starostlivosť zo strany nemocničného personálu neskončila. Nenarodené deti potrebovali aj cítiť lásku a bezpečie, čo im už ich mamička nemohla poskytnúť. Lekári, zdravotné sestry, odborníci na výživu, fyzioterapeuti a rad zdravotníckych pracovníkov vyvinuli pozoruhodný systém starostlivosti, ktorý zahrňoval spievanie, rozprávanie a hladenia Frankielenovho tehotného bruška.

V nemocničnej izbe vytvoril nemocničný personál rodinnú atmosféru

Kaplán a hudobný terapeut Erika Checan povedal: “Nacvičili sme si detské piesne a hrali ich u postele mladej mamičky. Dokonca sme zložili skladby určené výlučne pre dvojčatá. A vyzdobili sme priestor okolo Frankielenovej postele. JIP- ka bola naplnená láskou, náklonnosťou a povzbudením pre deti a ich rodinu, aby uspeli. Hovorili sme im, že ich milujeme každý deň, kým tu boli. ”

Smrť a zrodenie

Takto to pokračovalo presne 123 dní. Franklien bola udržiavaná umelo pri živote a lekári každý deň tŕpli, či bábätká v brušku prežijú. A ony prežili! Deň ich narodenia bol neskutočný emocionálny zážitok nielen pre ich rodinu, ale pre celú nemocnicu. Všetci plakali od dojatia. Po pôrode bola Franklien odpojená z prístrojov a jej životné orgány zachránili ďalšie dva životy.

Dvojčatá sa narodili vo februári. Ana Vitoria mala popôrodnú hmotnosť 1,4 kg a jej braček Asaph sa dostal na váhu 1,3 kg. Ich zdravotný stav bol porovnateľný s ostatnými predčasne narodenými deťmi.

Dvojičky Anna Viktoria a Asaph sa narodili vo februári 2017

Novorodenci boli držaní v inkubátoroch po dobu troch mesiacov, aby sa zabránilo riziku infekcie. Tiež si museli vybudovať imunitný systém, získať optimálnu váhu a stratiť závislosť na liekoch, ktorú nadobudli počas tehotenstva.

Krásny životný odkaz

“Som na svoju dcéru nesmierne pyšná,” povedala Angela Silva, matka Frenkielen. “Je to ťažká strata, ale až do konca bojovala, chránila svoje krásne deti a dala im život až do dňa, kedy nakoniec zomrela.”

Otec Muriel a stará matka Angela

Sama sa prevažne stará o všetky svoje vnúčatá, zatiaľ čo ich otec tvrdo pracuje, aby svoju rodinu uživil. Našťastie sa mnohých ľudí dotkol pohnutý osud tejto statočnej rodiny a poskytujú im pomoc v rozličnej forme – finančnými zbierkami, oblečením pre bábätká, alebo hračkami…

 

Zdroj: mirror.co.uk; insideedition.com | Foto: mirror.co.uk; insideedition.com; youtobe.com