breastfeeding

Dojčenie je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o dieťa. Všetkým bábätkám sa dojčenie odporúča, existuje len veľmi málo výnimiek. I keď sú nepochybne dojčené deti zdravšie, nie vždy okolnosti dovolia matke v dojčení pokračovať.

Najmä v prvých dňoch narazí matka na rôzne problémy či prekážky, nemala by sa však nechať len tak ľahko odradiť.

Problémy pri dojčení

1. EMÓCIE A SPÚŠŤACÍ REFLEX

Spúšťací reflex nepochybne závisí najmä od emocionálneho stavu matky. Ak ste rozrušená, vyčerpaná, nervózna alebo sa bojíte, mlieko sa tvorí oveľa ťažšie ako keď ste spokojná, v dobrej nálade a uvoľnená. Skúste upokojiť myseľ a poláskajte sa so svojim dieťatkom, to by zaručene malo pomôcť a oboch vás uvoľniť a tým pripraviť na kŕmenie.

2. PRESAKOVANIE MLIEKA

V prvých týždňoch vám môže unikať o niečo viac mlieka. Napriek tomu, že presakovanie nie je príjemné, je dôkazom dobrej tvorby mlieka a pomáha predchádzať preplneniu prsníkov. Na presakovanie mlieka sú najpoužívanejšie, aj vám určite dobre známe, prsné vložky, ktoré absorbujú unikajúce kvapky mlieka. Ak vám však uniká mlieka priveľa, vyskúšajte plastové prsné chrániče, prípadne ich kombináciu s prsnými vložkami.

3. UPCHATÉ MLIEKOVODY

Príznakom upchatého mliekovodu je zvyčajne tvrdá bolestivá červená hrčka v prsníku. Dôležitá je prevencia a preto dbajte najmä na správnu techniku dojčenia ako aj na to, či sa dieťatko správne prisáva na prsník. Ak sa vám predsa len mliekovod upchá, skúste si prsník omývať teplou vodou, masírovať ho a pri dojčení prikladať teplý obklad, ktorý by mal mliekovod uvoľniť. Ak sa vám ani tak neuľaví, ešte v ten deň navštívte doktora.

4. POPRASKANÉ A BOĽAVÉ BRADAVKY

Prevencia je vždy lepšia ako liečba, a práve preto je veľmi dôležitá. Bolestivé bradavky takmer vždy spôsobí bábätko, ktoré sa pri kojení prisáva nesprávnym spôsobom. Vždy pred dojčením skontrolujte, či má dieťatko v ústach i väčšiu časť dvorca, nielen bradavku. Pri bolestivých či popraskaných bradavkách si skúste odstriekať kolostrum a jemne ho vtrieť do bradavky, jeho zázračné účinky nie sú žiadnou novinkou. Pomôcť vám môže i fúkanie studeného vzduchu na bolestivú bradavku pomocou fénu na vlasy. Dôležité je, aby ste si bradavky nechávali každý deň nejaký čas vystavené na vzduchu, alebo si na deň oddýchnite od dojčenia odstrekovaním mlieka.

5. ZÁPAL PRSNÍKA

Ako prevencia proti zápalom prsníka je najmä kŕmenie z oboch prsníkov. Ako sme už vyššie spomínali, upchatý mliekovod sa môže infikovať a spôsobiť zápal, ktorý ma podobné príznaky ako napríklad aj chrípka. Pri zápale prsníka je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a čím skôr začať liečbu antibiotikami. Zanedbaný zápal prsníka môže viesť až k chirurgickému zákroku, buďte preto veľmi opatrné a nehazardujte.

Zdroj/Foto: www.wireltern.de