V prvých dvoch častiach našej série sme rozobrali vplyvy na osobnosti najstarších a prostredných detí. Tretia, a teda posledná časť, sa bude venovať tým najmladším, jedináčikom a dvojčatám.

 

Najmladšie dieťa

Väčšinou sú maximálne prirodzené, bezstarostné, bláznivé, ale srdečné. Tak, ako všetky deti milujú pozornosť. Sú rodinnými slniečkami, majú rady, keď všetkých rozosmejú. Ich vzormi sú ich starší súrodenci, ktorí sú prirodzene šikovnejší či rýchlejší a tak sa potrebujú presadiť aj ony. Vekom im konkurovať nemôžu, tak vsádzajú na rebelstvo.

Zvyknú mať pocit, že ich nikto neberie vážne. Môžete im dať viac povinností alebo požiadať o radu, keď sa o niečom rozhoduje – poteší ich aj to, ak im dovolíte vybrať druh pizze, ktorý si na večeru objednáte.

Ak sa im niečo podarí, zavolajte rodinu a pred všetkými ho pochváľte, presne tak, ako to bolo pri prvom dieťati.

Jedináčik

Sú to takí malí dospelí. Dostávajú 100% pozornosti ako od rodičov, tak aj od zvyšku rodiny. Sú priebojní, takže sa im darí v škole a majú výbornú slovnú zásobu. Ich vzormi sú jedine rodičia a tak sú, podobne ako prvorodení, perfekcionistami. Ak však niečo nejde podľa ich predstáv, prichádza problém.

Súrodencov im môžete nahradiť napríklad častejšími návštevami ihriska. Nechcite od nich, aby boli dokonalí a hlavne ich nerozmáznavajte.

Dvojčatá

Pri tých, ktoré sa narodia prirodzeným spôsobom, je väčšinou prvé dieťa väčšie ako druhé a to druhé je zväčša chorľavejšie. Obaja rodičia podvedome berú prvonarodené z dvojčiat ako staršie dieťa a teda prvorodené a teda ich týmto štýlom aj vychovávajú.

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.