Chceme vám predstaviť jednu dámu v tých najlepších rokoch a jej príbeh so slovíčkom áno. Dáma, ktorej deti už vyleteli z hniezda a vnúčatká sa zatiaľ na svet neponáhľajú, pomaly stratila chuť do života, uzavrela sa do seba a jej jediným rozptýlením bolo čítanie kníh. Čítala, čítala a prečítané skoro vždy zabudla. Tie knihy neboli zlé, ale nevyburcovali v nej žiadne emócie a záujem. Až raz to prišlo. Kniha sa volala YES MAN.

Jej podstatou bolo to, že hlavný hrdina a zároveň autor knihy poslal slovíčko nie mimo vesmír a časopriestor a slovíčku áno dal plnú moc. Povedal áno na všetky možné nové príležitosti, výzvy, nákupy možného a nemožného. Jeho život nabral pozitívny a neskutočne iný rozmer. Zažil to, čo by nikdy nezažil, keby povedal nie. Dáma v najlepších rokoch sa rozhodla ísť v jeho stopách aspoň jeden jediný deň.

Ako to dopadlo?

Večer si dáma natiahla budík o hodinu skôr, a keď zazvonil, povedala áno vstanem. Povedala áno rannému cvičeniu jógy, lebo mala o hodinu viac času. Po cvičení sa cítila úžasne a desať minút ešte na karimatke relaxovala. Bola hladná asi preto, že vydala trochu energie naviac. Súhlasila so svojimi chuťovými kanálikmi a dopriala si aj čokoládu k raňajkám.

Popustila uzdu svojmu vkusu a do práce si obliekla veci vo svojej obľúbenej farbe. Cestou do práce sa zastavila v pekárni. Na otázku predavačky, či nechce tie sladké vanilkové rožteky, povedala samozrejme: “ÁNO“. Prišla síce do práce trochu neskôr, ale šéfa odzbrojila milým úsmevom a vanilkovými rožkami. Šéf bol odjakživa na sladké. Pri vybavovaní klientov jej pípla textová správa od kamarátky: “Viem, že je to náhle, ale nechceš ísť so mnou dnes na kurz latinsko-amerických tancov pre ženy?“ Čo myslíte, aký postoj zaujala k tejto otázke? Práce mala dnes celkom veľa a ešte si zobrala aj časť agendy od kolegyne, lebo na jej prosbu: “Mohla by si mi pomôcť, dnes musím ísť skôr, malého poslali domov, vraj je chorý,“ odpovedala: “Áno, v pohode.“

Na obed si dala jedlo, ktoré by neochutnala za živý svet, ale čašníčka jej ho odporučila s otázkou: “Neskúsite plnenú papriku? Kuchárovi sa dnes podarila.“ Zistila, že plnená paprika vôbec nie je zlá a jej predsudky z detstva a zo školskej družiny zostali minulosťou. Do piatej bola v práci, stihla ešte vyplniť prihlášku na školenie, ktoré odmietlo asi ¾ zamestnancov firmy.

Odmietnutím sa vykreovala skupinka zaujímavých typov, ktorí so školením súhlasili. Môže sa naň celkom tešiť, bude dvojdňové a partia, ktorá naň pôjde, je za každú srandu. Prísľub minimálne  dvoch zaujímavých večerov. Doma manželovi odsúhlasila pivo a futbal s kamarátmi a tak sa obišiel aj bez večere, však si v krčme dá topinku alebo utopenca. Do lekcie latinsko-amerických tancov si poleňošila na gauči v obývačke a pozrela vedomostnú súťaž. V prestávke na  reklamu vyzývali k zaslaniu sms pre deti vo vojnou postihnutej oblasti. Sms poslala, euro k euru, deťom pomôcť treba.

Latinsko-americké tance boli skvelé, hodina určená výhradne ženskému in-line tancu. Pekne sa zadýchala, spotila a endorfínky z nej len tak sršali. Kúpila si permanentku, veď nemohla predsa povedať nie. Večer bol príjemný, manžel rozveselený z piva a z postupu jeho mužstva do finále, ona super naladená z tancovania. Zaspali obidvaja v objatí a spali sladko až do zvonenia budíka natiahnutého o hodinu skôr.

Zosumarizujme si, čo prinieslo do života našej hrdinke jedno trojpísmenkové slovíčko:

  • dáma si ráno zacvičila jogu, mala dobrú náladu, urobila niečo pre zdravie, naraňajkovala sa
  • vanilkové rožky kúpené dámou na podnet predavačky urobili dobrú náladu šéfovi
  • kolegyňa sa mohla postarať o choré dieťa
  • dáma ochutnala jedlo, ktoré odsudzovala a chutilo jej
  • dáma pôjde na školenie, kde si zvýši kvalifikáciu a strávi čas s kolegami, ktorí majú zmysel pre humor
  • naša hrdinka príbehu mala dostatok času na seba po príchode z práce domov, lebo pustila manžela na pivo a futbal
  • dáma sa dozvedela nové veci z vedomostnej súťaže a zároveň pomohla deťom v núdzi
  • našla si nového koníčka – latinsko-americké tance
  • zaspala sladko v objatí spokojného manžela

Neskúsime aj my viac používať slovíčko áno? Veď je to také jednoduché. 🙂

Foto: happier.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Zdenka
Verím, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí a majú láskavé srdce. Očakávam, že čo dám to aj dostanem. Viem, že bez detského smiechu by bol náš svet veľmi prázdnym miestom. Mama je najhodnotnejší titul aký môže žena dostať.