dieťa papá

Kŕmiť dieťa je prirodzené, začína to dojčením a pokračuje príkrmami po malých lyžičkách až sa dostaneme k našej každodennej strave. Aj dieťa samo chce skúšať nové veci a tak je čas ho naučiť papať.

Nemá zmysel nechať svoje dieťa jesť príliš skoro. Jedlo si postupne začne nakladať prstami a potom bude potrebovať čas na správne držanie lyžice.

Rešpektovať jeho načasovanie

Tieto učenia vyžadujú veľa pokusov z jeho strany a veľa trpezlivosti z vašej strany. Veď škvrny sa dajú oprať a popadané jedlo utrieť a upratať. Približne v 16- tich mesiacoch gestá dieťaťa stanú presnejšími, podarí sa mu lyžicou dostať do úst, aj keď vo väčšine pokusov bude lyžica prázdna. Asi v 18- tich mesiacoch jedlo dokáže preniesť do úst skoro všetko.

Dávať mu ten správny materiál

Dobrý nápad je mať tanier s mierne skloneným dnom, aby mu samotný tanier napomohol lepšie prichytiť jedlo. Príbor s rukoväťou prispôsobenou na uchopenie. Zásadné je aj oblečenie, aby ste potom nemali stres zo škvŕn, a aby dieťa mohlo pri jedení experimentovať.

Variť vhodné jedlo

Aby ste dieťaťu uľahčili príjem potravy, pripravte mu ľahko naberateľné jedlo, vyhýbajte sa hrášku, šošovici, cíceru a podobne, aby ich nemusel loviť po tanieri. 🙂

Zdroj: mom-kid.com | Foto: pixabay.com