Predstava, že by ste nemuseli byť tehotná a dieťa za vás vynosila a porodila umelá maternica, sa pred pár rokmi zdala ako vydarený sci-fi námet. Dnes je to však už realita. Najnovšie to dokázali špecialisti z Univerzity vo Philadelphii, ktorí vyvinuli a úspešne otestovali ľudskú umelú maternicu. Nazvali ju “Biobag.”  

Výnimočnému objavu predchádzal niekoľkoročný výskum, no v apríli tohto roka vedci konečne oznámili svetu dobrú správu – umelá ženská maternica je na svete. Orgán sa testoval najskôr na zvieratách, neskôr, keď vedci “vychytali” všetky nedostatky, pokus posunuli na vyššiu úroveň. Do umelej maternice vložili ľudské embryo, ktoré tu prežilo trinásť dní. To je totiž zákonná lehota, ktorá podľa príslušných amerických zákonov umožňuje uchovávať ľudské embryá pri živote za účelom vedeckého skúmania.

Na snímke 10 dňové ľudské embryo

Počas trinástich dní ľudské embryo nielenže úspešne a bez problémov prijalo Biobag za vlastnú maternicu, dokonca v nej i rástlo a prejavovalo prvé známky pohybu. K dispozícií malo zmes živín, pripomínajúcich plodovú vodu. Biobag totiž dokonale imitoval skutočnú ženskú maternicu .

Ektogenéza ako maják nádeje

Ektogenéza – ako sa tento vedecký odbor nazýva, to s tehotenstvom bez veľkého bruška myslí vážne. Nejde však o to, aby ženy prestali byť ženami, prestali rodiť a mať deti prirodzeným spôsobom. Nesnaží sa vytvoriť umelú maternicu len pre rozmar či lenivosť niektorých žien, ktoré sa boja pôrodných bolestí či straty ladných kriviek po pôrode.

Prínos umelej maternice je nepopierateľný najmä predčasne narodeným deťom, ktorým by hrozilo telesné poškodenie či dokonca smrť. V tomto bude podľa prvých optimistických vyjadrení Biobag lepší a účinnejší v porovnaní s klasickým inkubátorom, ktorý dokáže zachrániť život dieťatka iba v určitých technických medziach. Šanca svitá i neplodným párom či starším ženám, ktoré už nie sú schopné znášať biologické riziko tehotenstva, no napriek tomu po vlastnom dieťatku veľmi túžia.

Otvorili sme Pandorinu skrinku?

Optimistické vízie lekárov však takmer okamžite napádajú kritici, ľudskoprávne organizácie či feministické združenia. Objav označujú za “poklad” z Pandorinej skrinky. Tvrdia, že umelá maternica môže byť o pár rokov predmetom zneužívania, čierneho obchodu a vydierania. Na ektogenézu podľa nich ľudstvo nie je pripravené – ani spoločensky, ani morálne.

Zdroj: www.theguardian.com | Foto/Video: www.wikimedia.org, www.flickr.com, www.youtube.com