Akosi automaticky predpokladáme, že krátko po pôrode mamička potrebuje, alebo ju minimálne teší, záujem okolia. Že rada chodí, alebo prijíma návštevy, aby sa mohla pochváliť svojím nádherným bábätkom. A rovnako je rada, ak ju na ulici pristavíme, nakúkame do kočíka a vypytujeme sa na každú podrobnosť jej nového života. Ale toto presvedčenie je obyčajne mylné.

 

Ľudí väčšinou prekvapí a často pobúri, ak na nich novopečená mamička zrazu reaguje odmerane, odpovedá stroho, ba až podráždene. Veď oni to myslia dobre! Chcú prejaviť účasť a empatiu, jednoducho sa len zdvorilo pýtajú! Ale veľa mamičiek aj zdanlivo nevinné poznámky, či otázky zamrzia. Ktoré výroky sú teda v prítomnosti mamičiek nevhodné?

1.    Plače, nespravíš s tým niečo?

Bábätka jednoducho plačú! Je to ich prirodzený a dlho jediný možný spôsob komunikácie. Každá mamička sa s týmto faktom po pár týždňov zmieri. Ak sa budete zhrozene rozplývať a upozorňovať, že aj jej dieťa plače, je to rovnaké, ako by ste jej vmietla do tváre, že sa o svoje dieťa nezaujíma. Mamička je pri vás, ona počuje, že jej dieťa plače. Ak by vedela, ako ho utíšiť, utíšila by ho. Ak by bol dôvod na znepokojenie, bola by znepokojená. Preto nemajú podobné poznámky žiadny význam a sú nevhodné.

2.    Nie je hladné?

Často takto dopĺňame otázku č. 1. Akoby sme chceli mamičke radiť ako dieťa utíšiť. No uvedomte si: mamička je tá osoba, ktorá je s bábätkom 24 hodín denne od jeho narodenia. Ona presne vie kedy naposledy jedlo, vie koľko jedlo a tiež vie koľko hodín po kŕmení býva zase hladné. To, že bábätko potrebuje mliečko jej naozaj nemusíte pripomínať

3.    Už čakáte ďalšie?

Veľa žien má po pôrode problémy získať svoju pôvodnú postavu. To, že najkritickejšia je práve oblasť bruška má svoje dôvody. Celkovo je táto otázka hlúpa, netaktná a zbytočná. Ak je mamička naozaj už tehotná a nerobí s tým tajnosti, časom by vám to povedala sama. Ak je tehotná a chce to utajiť, dostanete ju do nepríjemnej situácie. A – najhorší a zároveň najčastejší variant – ak tehotná nie je, tak ju hrubým spôsobom urazíte.

4.    Nepotrebuje ďalší svetrík (čiapočku, bundičku…)?

Nevinná otázka, ktorú väčšina z nás myslí dobre. Verte, na to či je bábätko správne oblečené, prebalené, zakryté…. myslí každá mamička každú sekundu. Každú jednu sekundu svoje rozhodnutie prehodnocuje a aktualizuje. Keď vy jej rozhodnutie spochybníte, spochybníte ju ako matku. Ak sa vás opýta, povedzte svoj názor, inak (pokiaľ nebude hroziť podchladenie, či prehriatie dieťaťa) sa k oblečeniu bábätka vôbec nevyjadrujte.

5.    Ty ho nekojíš?!

Môže ísť o inú otázku, týkajúcu sa starostlivosti, ktorá je prednesená šokovaným, až poburujúcim tónom. Akoby sme matku obviňovali, že svojmu dieťatku svojím chovaním ubližuje. Ak nejde o dojčenie, môže ísť o cumlík, počet a spôsob kúpania, dojčenskú výživu, očkovanie, používanie nosiča, či šatky… Jednoducho veci, ktorých správnosť, či riziko je dlhodobo predmetom diskusie a to aj v odborných kruhoch. A hlavne ide o veci, čo sú vysoko intímneho charakteru, o ktorých výsostne rozhoduje rodič. Takže platí to, čo pri predchádzajúcej otázke: ak sa vás nik priamo nepýta na názor, čušte.

6.    Nemalo by už dvíhať hlavičku?

Mamičky žijú v strachu o zdravie svojho bábätka. Ale predsa každá mamička chodí pravidelne na poradňu, takže ak by niečo nebolo v poriadku, alebo sa príliš vymykalo z normálu, už by to ako rodina riešili. Takže takáto otázka mamičku buď bezdôvodne vystraší, alebo rozjatrí len čerstvé rany. V najlepšom prípade rozladí. Každopádne jej takto úplne pokazíte náladu.

7.    To sa asi celé dni nudíš, nie?

Zdanlivo logický predpoklad. Hlavne pre zamestnané, plne vyťažené a bezdetné ženy. Alebo pre matky s odrastenými deťmi, ktoré si z materskej dovolenky pamätajú len to pekné. Alebo pre ženy, ktorým s malým dieťaťom pomáhali rodičia – možno majú pocit, že všetko robili samé, ale verte, prítomnosť starých rodičov spôsobí veľký rozdiel. Takže predpoklad môže vyznieť logicky, ale je absolútne nesprávny. Väčšina žien na materskej (hlavne prvé týždne) má totiž väčšinou dojem, že celý deň lieta ako taká handra a nemá čas ani na základnú hygienu. Takže názor, že by vlastne všetko mala stíhať a ešte sa aj nudiť, mamičku vždy zabolí.

Pre každú mamičku sú jej prvé mesiace veľmi ťažké. Myslite na to pri každom stretnutí, či rozhovore. Každá mamička si zaslúži takt, empatiu a zdvorilosť. Snažte sa o to, aby jej vaša prítomnosť bola príjemná a nerozčuľujte ju hlúpymi, nevhodnými poznámkami.

Foto: pixabay.com; pexels.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk