AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Už vás iritujú poznámky o lenivých mamičkách, ktoré len kysnú doma a nechávajú sa živiť svojimi tolerantnými manželmi. Akoby celodenná starostlivosť o hyperaktívne dieťa (prípadne deti), nekonečné pobehovanie okolo hrncov a totálna finančná závislosť bola neskutočné terno, ktoré mamičky ani za svet nechcú opustiť. Takže sa rozhodnete – popri materskej si nájdete prácu.

Stačí na polovičný úväzok, alebo práca na doma. Dodá vám to sebavedomie, prispejete do domáceho rozpočtu a získate si od okolia trochu úcty. A odpočiniete si od domácnosti. Veď v dnešnej dobe to nemôže byť problém. Až na to, že to problém je. A rovno päťnásobný:

1. Seriózna práca

„Pri takmer každej ponuke práce odo mňa chceli zaplatiť sumu 1000€ a viac. Buď za dodaný tovar, školenie alebo licenciu. Všade sľubovali závratnú kariéru a neuveriteľné zárobky. Ale ja nemám chuť, čas, ani energiu na vlastné podnikanie. Ja len chcem ísť na nákup bez zúfalého počítania hotovosti pri pokladni a deťom občas dopriať pekný rodinný výlet! Vraždila by som za možnosť vytierať podlahu kdesi v kancelárii za pár €. To by bola istota!“ Sťažuje sa Lenka – matka dvoch malých škôlkárov.

Existuje tisíce ponúk práce popri materskej. Väčšina typu finančný poradca, obchodný zástupca, alebo nedefinované podnikanie z domu. V poslednom čase aj e-schop cez internet. Jasné, niektorí ľudia sa dokážu v oblasti multi-level-marketingu úspešne presadiť. Ale okrem špecifických schopností to vyžaduje plné nasadenie a serióznu pracovnú ponuku. A hlavne to plné nasadenie môže byť pre mamičky problém. Riskujú tak, že pri takýchto pokusoch prídu o mnoho času, energie a často aj financií. A to je to posledné, čo mamička na materskej potrebuje!

2. Matka ako nežiaduci element

„Chcela som sa vrátiť do pôvodnej práce na polovičný, príp. skrátený úväzok. Ale po pohovore s personálnym riaditeľom som nadobudla dojem, že sa nevrátim nikdy. Nielenže vyžadoval nástup na plný úväzok, ale dal mi jasne najavo, že očakáva rovnaký výkon ako pred materskou. Ale ja už predsa nikdy nebudem môcť pracovať 10-12 hodín denne a potom sa starať o dve deti!“ Vysvetľuje Ivana – bývalá obchodná manažérka.

Ešte dlho bude trvať, kým sa zamestnávatelia zbavia predstavy, že všetci zamestnanci by mali existovať len preto, aby mu tvorili zisk. Že by nemali mať žiadny súkromný život, koníčky, domáce zviera – jednoducho nič, čo by ich rozptyľovalo od práce. Takže mamička s deťmi má smolu. A ak je to dobrá matka, teda taká, čo nedá choré dieťa do škôlky, len aby stihla poradu, alebo čo neodloží deti na celý týždeň ku starým rodičom, aby nerušene mohla robiť nadčasy, nemá šancu získať akékoľvek zamestnanie.

3. Čo s deťmi?

„Ja neviem, čo je to dnes s tými mladými. Keď som ja mala malé deti, nikto sa so mnou nehral, len čo mali rok hneď som išla do práce. Ale dnes je iná doba…,“ dušuje sa vaša teta na rodinnej oslave.

A áno, je iná doba – nemáte po ruke štátne jasle za symbolickú sumu, ani vitálnu mamu, ktorá je v 50-tke na dôchodku. A aj keď sa rozhodnete pre súkromné jasle, nemáte vyhraté: „Rozhodla som sa ísť do práce a 10-mesačnú dcérku dať do súkromných jaslí, hoci po odrátaní poplatku a nákladov na benzín, bola zostatková suma skutočne symbolická. Po dvoch mesiacoch som to musela vzdať. Niekoľkokrát za týždeň som musela z práce odísť a malú si vyzdvihnúť lebo mala soplík. Nakoniec som zistila, že v jasliach bola dokopy cca 10 dní v mesiaci, ale ja som musela zaplatiť vždy plnú sumu – 400€,“ spomína na svoj pokus pracovať Júlia.

4. Povinnosti zostávajú

„Už ma nebavilo, že manžel sa oháňa svojím zamestnaním vždy, keď od neho vyžadujem pomoc v domácnosti, alebo s deťmi. Akoby si zamestnaní ľudia nemohli odpratať po sebe riad, alebo prihriať jedlo, či občas chytiť do ruky vysávač. Začala som teda robiť po nociach účtovníctvo a od okolia som očakávala podporu. Ale zmýlila som sa. Keď som bola doma, akoby sa nerátalo, že pracujem. Všetky domáce práce stále boli na mne a ja som jednoducho nestíhala. Dočkala som sa akurát výčitiek, že kvôli pár eurom navyše zanedbávam rodinu,“ hnevá sa Martina – ekonómka na materskej.

Takmer každá mamička by sa po roku na materskej rada vrátila medzi dospelých ľudí, teda do práce. Ale za predpokladu, že sa budú vracať do uprataného bytu a k najedeným spokojným deťom – alebo aspoň tam, kde neporiadok a neposlušné deti nebudú primárne ich problém. To sa však nestane a zamestnanie je často len ďalšia práca navyše k doterajším povinnostiam.

5. Materstvo na vedľajšej koľaji

„Syn bol maličký, keď som sa vrátila do práce. Vyzeral to byť dobrý nápad – robila som učiteľku a školu som mala len cez ulicu od bytu – doslova som si mohla odbehnúť nakojiť cez prestávku. Ku malému mi chodila mama, nemala som s tým žiadne starosti. Ale synček už odrástol a ja teraz neskutočne ľutujem, že som s ním nestrávila ten krátky zázračný čas. Závidím každej mamičke, ktorá hovorí o prvom zúbku, krôčiku, slove…Mne to všetko ušlo. Už by som to neurobila,“ smutne konštatuje Helena – zaslúžilá matka jedného tínedžera.

Niekedy je cena za vyšší rodinný rozpočet naozaj vysoká. Nezabúdajte, že vzťah medzi matkou a dieťaťom sa tvorí hlavne v útlom detstve a do troch rokov dieťa potrebuje hlavne vás. Sama teda zvážte, nakoľko je ďalší príjem do rodiny nutný.

Čo teda robiť? Nie, určite to netreba vzdávať. Časom môžete nájsť možnosť zárobku, ktorý vás nezaťaží, vnútorne vás obohatí a poskytne vám primeranú finančnú odmenu. Ak sa tak nestane, nepodľahnite tlaku a názorom okolia. Vy predsa dobre poznáte dôvody, pre ktoré neutekáte za každú cenu od svojich malých detí do zamestnania.

Foto: pexels.com; pixabay.com