Obdobie tehotenstva. To sú spočiatku nevoľnosti, zvláštne chute a príznaky, ktoré za príjemné označovať nemôžeme. Prvý trimester je okrem toho aj stresujúci, pretože do 12-teho týždňa mnoho tehotenstiev skončí. Až v druhom a treťom trimestri, kedy sa už bruško pekne črtá, si ho môžeme naozaj užívať. Ak nehovoríme o rizikovom tehotenstve.

Obdobie okolo 20-teho týždňa je čarovné v tom, že dieťatko v maternici začína vnímať mnohé zvuky, zmeny polohy aj nálady svojej mamičky. Čo všetko teda drobček v brušku cíti?

Zvuky z matkinho tela

Cíti zvuky, ktoré idú najmä z matkinho tela. Tým je tlkot srdca, šum krvného obehu, zvuky trávenia a dýchania. Preto keď je dieťatko na svete, sa dokáže upokojiť v náručí matky. Tlkot srdca mu pripomína chvíle v brušku.

Zmena polohy matky

Dieťa cíti, že ste si sadli, vníma, keď ležíte, stojíte, ste v podrepe. Dokonca okolo 20-teho týždňa registruje, že sa niekto dotkol bruška. Nie je to úžasné? Ak teda často spoločne s manželom alebo staršími súrodencami hladkáte bruško, bábätko v brušku o tom vie. Počuje aj hlasy zvonka, hudbu, hluk naokolo.

Nálady svojej mamičky

Ak ste v strese, nahnevaná ale aj šťastná a plná radosti, vaše dieťatko to cíti. Preto sa nadarmo nehovorí, že musíme byť v tehotenstve čo najviac v dobrej nálade. V tomto stave totiž matkino telo produkuje serotonín a endorfíny a tie sa dostávajú k dieťatku do maternice. To platí aj v opačnom prípade, ak je matka nervózna a vystresovaná. Vtedy dieťa prijíma kortizol a adrenalín, čo zvyšuje tep aj samotnému drobčekovi. A to rozhodne nechceme.

Zdroj: maminka.cz | Foto: pixabay.com